Jak starý je mor, pomůže vědcům odhalit blecha zkamenělá v jantaru

30. září 2015

Mor je možná mnohem starší než lidstvo. Alespoň tomu nasvědčuje objev bakterií na bleše zkamenělé v jantaru, který odborníci našili v Dominikánské republice.

Podle amerického entomologa George Poinara Jr. z Oregonské státní univerzity fosilie zřejmě obsahuje také předka bakterie, která způsobuje morové onemocnění.

Blecha existovala na Zemi už před zhruba 20 miliony lety. Vědci se přitom domnívali, že bakterie způsobující onemocnění se vyvinula teprve před 20 tisíci lety.

Mohla tedy blecha před desítkami milionů let přenášet mor? Jan Štefka z Parazitologického ústavu Akademie věd tvrdí, že s určitostí to říct nemůžeme. Nelze to však ani vyloučit.

„Jedinec té blechy byl velmi dobře zachovaný. Pod mikroskopem bylo možné v něm pozorovat pozůstatky různých mikroorganismů, jednak bakterie velmi připomínající současné morové bakterie Yersinia pestis, ale i další mikroorganismy, jako jsou trypanozomy. Různé druhy tohoto rodu způsobují i další onemocnění, třeba spavou nemoc nebo Chagasovu chorobu,“ dodává vedoucí Laboratoře molekulární fylogeneze a evoluce parazitů.

Objev v jantaru zkamenělé blechy a mikroorganismů hodnotí jako velmi vzácný a zajímavý.

„U blech byly poměrně nedávno popsány nálezy, které jsou až 150 miliónů let staré. I když tehdejší blechy, které pravděpodobně parazitovaly na dinosaurech, nevypadaly jako ty dnešní, neuměly ještě tak dobře skládat, neměly dlouhé zadní končetiny, nicméně bezpochyby se už jednalo o blechy,“ upřesňuje doktor Štefka.

Yersinia pestis, 200krát zvětšená bakterie moru
autoři: mvo , mam
Spustit audio