Jak si kukuřičný škůdce hledá protějšek?

15. říjen 2016

Samečci motýlů si vybírají partnerku čichem, podle samičích feromonů. Vědci zjistili, že u zavíječe kukuřičného párování souvisí také s odlišností nervových drah vedoucích v mozku.

Zavíječ je drobný žlutohnědý motýl s rozpětím křídel do 3 cm. Jeho housenky zimují na spodku stébel, množí se jednou do roka, ve Středomoří třikrát.

Zatímco my čicháme nosem, zavíječ k tomu používá citlivé vlásky na tykadlech, zvané cílie. Na nich jsou umístěny nervové buňky s receptory vůní.

Dva typy samečků

Mezinárodní tým vědců, ve kterém byli Holanďané, Švédové a Němci zajímalo, proč k jednomu receptoru patří vždy jen jediný feromon.

Zjistili, že zavíječ vyrábí feromony ve dvou variantách, které se liší orientací chemického řetězce doprava nebo doleva. S tím souvisí pohlavní výběr.

Dva typy samečků, označované písmeny E a Z mají odlišně propojené nervové dráhy do mozku.

„V přírodě se E a Z nekříží nebo jen výjimečně, v laboratoři to dokážeme bez problémů,” vysvětluje molekulární genetik Jan Pačes.

Výsledky studie mohou pomoci při vývoji odpovídajících lapačů, které by mohly zmírnit škody na kukuřici.

Má člověk feromony?

Lidské odoranty, tedy látky, které používáme k chemické komunikaci, odborníci podle nejnovějších poznatků k feromonům neřadí.

„Využíváme je ke komunikaci, aniž by o tom musel vědět mozek,” říká zoolog Pavel Stopka, jehož laboratoř podobné látky studuje na myších.

I u člověka jsou ale odoranty vodítkem k výběru vhodného protějšku.

Volíme podle toho, zda nám partner nebo partnerka „voní“, zda se k nám hodí.

„Dokonce dokážeme rozpoznat, zda někdo jí stravu chudou nebo bohatou na maso,” dodává zoolog.

autor: mam
Spustit audio