Jak se v bývalé NDR hroutil komunismus
Jak to bylo s koncem socialistického Německa, respektive Německé demokratické republiky, si můžete poslechnout z archivních záznamů vysílání Československého rozhlasu.
Po konci 2. světové války bylo Německo rozděleno na čtyři okupační zóny. A zatímco v roce 1949 vznikla spojením americké, britské a francouzské zóny Spolková republika Německo (SRN), na území sovětské zóny vznikla Německá demokratická republika (NDR).
Německo bylo pak sjednoceno až přistoupením NDR k SRN v říjnu 1990. Tomu předcházel bouřlivý, zhruba rok a půl trvající proces, který jsme se pokusili alespoň v některých uzlových bodech zachytit. Včetně reflexe klíčových momentů historie NDR.
Dvě klíčové události dějin NDR - protikomunistické povstání z června 1953 a stavbu berlínské zdi v srpnu 1961, připomínáme prostřednictvím sumarizačních příspěvků z roku 1990, kdy byly v rámci svých výročí tyto události v dosluhující NDR obsáhlé.
Další příspěvky se už vážou ke krizi a transformaci NDR v posledním období její existence. První z nich připomíná komunální volby z jara 1989. Došlo při nich k rozsáhlým podvodům (což se později potvrdilo). Podvod představoval bezprostřední impulz k sílícím demonstracím proti východoněmeckému režimu.
Následným klíčovým momentem byl pak masový odchod východoněmeckých občanů na Západ – nejprve přes Maďarsko, a poté přes západoněmecké ambasády ve Varšavě a hlavně v Praze. Také tyto události jsme ilustrovali ukázkou z dobového zpravodajství.
A pak už to jelo
Další rozhlasové nahrávky připomínající dění v roce 1989, jsou věnovány mohutným oslavám 40. výročí vzniku NDR (které v kontextu událostí v sovětském bloku – a hlavně samotné NDR – působí jak z jiného světa). Těsně následující mocenský pád dlouholetého východoněmeckého vůdce Honeckera, pád berlínské zdi, konec ústavního zakotvení vedoucí úlohy komunistické SED, nástup nové vlády a (nejprve) velmi opatrné a posléze stále více sílící volání po sjednocení Německa.
Následující rok je prezentován prvními svobodnými volbami na území NDR od roku 1932, a to v březnu 1990. Komunisté v nich drtivě prohráli a na základě jejich výsledků se pak v zemi ustavila nekomunistická vláda.
Další ukázky jsou věnovány různým jednáním, která vyústila ve sjednocení Německa. Zazní také reportáž o prvním dnu měnové unie mezi SRN a NDR, která vešla v platnost 1. července 1990. Poslední zařazená ukázka je pak klíčová pasáž rozhlasové reportáže z českého vysílání rozhlasové stanice Deutschlandfunk, a to o oslavách sjednocení Německa ze 4. října 1990.
Reprízu pořadu z cyklu Archiv Plus najdete v audiozáznamu. Připravil Pavel Hlavatý.
Související
-
Před 70 lety vznikla NDR. Její vůdci až do roku 1989 oddaně věřili v komunismus, říká politolog
„Walter Ulbricht nebo Erich Honecker byli Sovětskému svazu až trapně oddáni. Ještě v roce 1989 věřili, že se nic dít nebude,“ říká politolog Lukáš Novotný.
-
Karel Hvížďala: Svět NDR a dnešek v SRN a u nás
Před třiceti lety padla Berlínská zeď a 3. října 1990 se NDR připojila k SRN.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.