Iva Pekárková: Záchody unisex
Jsem stoprocentně pro záchody unisex nebo, chcete-li, genderově neutrální. Mám prostě ráda, když si můžu zajít na toaletu, ve které je zrovna volno, a nečekat jak blbec v dlouhé frontě u té, k jejímuž použití mě opravňuje mé pohlaví.
Před lety jsem patřívala mezi ženy, které v případě nouze neváhaly zapadnout na mužskou toaletu. Nebyla jsem tak odhodlaná jako Marie Benetková, manželka Vráti Brabence, saxofonisty Plastic People, která tvrdila, že žena se přece může vymočit všude, kde se může vymočit muž, a toto své přesvědčení praktikovala za všemožných okolností. Ale blížila jsem se tomu.
Čtěte také
Toalety unisex řeší jednu velkou genderovou nerovnováhu, totiž že ženy se vždycky řadí do dlouhé fronty na boudičku na svém záchodku, zatímco muži se bez problémů vymočí u pisoárů a pak se na své družky rozčilují, že jim to trvá tak dlouho. Jistě: člověk trpící syndromem stydlivého močového měchýře může mít na genderově neutrální toaletě větší problém než na „normálním“ mužském či ženském záchodě, protože je mnoho z nás od dětství naučeno stydět se méně ve společnosti stejnopohlavních jedinců.
Muži močící v unisex záchodech ztratí šanci si koutkem oka poměřovat svou výbavu či plánovat byznys strategii nad žlábkem. Mnozí úchylové zapláčou: podle evropských norem už boudičky na toaletách nesmějí být křehké konstrukce o výšce půldruhého metru a s dveřmi, skrz které je vidět lýtka – a kdyby jen lýtka - lidí, kteří je právě používají.
Zvyšují unisex toalety kriminalitu?
(Takové bývaly populární v newyorských barech, v naději, že lidé u vědomí, že jsou zakrytí sotva ze třetiny, omezí souložení v boudičkách.)
Čtěte také
A mnozí predátoři jistě zadoufají, že se jim v nových unisex toaletách podaří zatlačit neznámou dívku do jedné z moderních, zvukově izolovaných boudiček, jejichž stěny musejí podle parametrů sahat až ke stropu.
Ale, pokud nepočítáme chlapce z Essexu, který nemůže být jmenován, protože mu ještě nebylo šestnáct, a který byl zatčen za nevhodné chování na školních unisex toaletách, to vypadá, že genderově neutrální záchody nepřinášejí zvýšenou kriminalitu. Vždyť proniknout na ženské záchodky není pro predátory mužského pohlaví tak těžké. A pracuje pro ně moment překvapení: jejich přítomnost tam nikdo nečeká.
A ne, nepřimlouvám se za genderově neutrální umývárny. Zažila jsem to v Austrálii a vůbec se mi nelíbilo se sprchovat za tenkým závěsem z igelitu, když na mě mohl kdykoli vybafnout podivný jedinec podobný vodníkovi, který přebýval v mém hotýlku a který měl stejné právo jako já dát si sprchu. Genderově neutrální sprchy v tomhle konkrétním hotýlku považuju za pokus ušetřit a za selhání managementu.
Ale pokud se unisex toalet týče: hlasuju pro ně všemi deseti.
Autorka je spisovatelka, žije v Londýně
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.