Iva Pekárková: Bibby Stockholm
Bibby Stockholm byla postavena v roce 1976, pluje pod vlajkou Barbadosu, a na to, že je to bezmotorová bárka, už toho zcestovala dost. V roce 1992 ji předělali na ubytovací zařízení a mezi roky 1994 a 1998 kotvila v Hamburku, kde fungovala jako ubytovna pro lidi bez domova, včetně pár desítek žadatelů o azyl.
V té době ji navštívil můj skoromanžel, který tenkrát v Hamburku žil a pracoval. Když se prokázal dokladem totožnosti, dovolili mu zajít na palubu a prohlédnout si ji. Moc se mu líbila, i když mu přišlo divné, že každý z obyvatel má samostatný pokoj. Později ji převezli do Rotterdamu, kde sloužila jako detenční zařízení pro uprchlíky.
Jeden čas Bibby Stockholm ubytovávala dělníky pracující v Shetlandských plynových závodech. Poslala do vězení chlápka, který lživě nahlásil, že prý se na palubě nacházejí dvě bomby.
Pak prožila pár dalších dobrodružství a v létě 2023 skončila v přístavu v anglickém Portlandu, kde měla sloužit k ubytování žadatelů o azyl. Její postele předělali na palandy, aby se ubytovací kapacita zdvojnásobila. Nastěhovali do ní nějakých 400 mužů.
Hlavním důvodem pro umístění uprchlíků na loď prý byly peníze – zajistit ubytování pro jednoho uprchlíka Británii údajně stojí 140 liber denně. Jejich pobyt na Bibby přišel na 120 liber za člověkoden. Aspoň podle původních propočtů by se ušetřilo.
Jenže Bibby se neosvědčila. Někteří ubytovaní si stěžovali, že žijí v napůl vězeňských podmínkách a mají z toho deprese. Smějí sice loď opustit, ale při návratu strážci všechny prošacují, jako by nastupovali do letadla. V pokoji nesmějí mít ani nůžky, natož kuchyňský nůž.
Prý se tím ušetří…
Podle novějších propočtů, ve kterých jsou zahrnuty jak výdaje na přestavbu kajut, tak platy strážců a další věci, vyjde jednodenní pobyt uprchlíka na Bibby na nějakých 175 liber, zatímco jeho pobyt v hotelu na 155.
Čtěte také
Možná právě tohle, a ne řada stížností ze strany ubytovaných, způsobilo, že se Bibby Stockholm rok a pár měsíců od chvíle, kdy se do ní uprchlíci nastěhovali, začala vyklízet.
Zajeli jsme do Portlandu podívat se na Bibby. A zjistili jsme, že uprchlíci vůbec nepřehánějí, když tvrdí, že žijí napůl ve vězení. Celý portlandský přístav patří soukromé společnosti Langham Industries a veřejnost do něj má vstup zakázán. Žadatelé o azyl nesmějí loď opustit, dokud pro ně nepřijede speciální autobus. Jedině speciálním autobusem se můžou dostat zpátky.
Čtěte také
Obyvatelé ostrova Portlandu, který je úzkou šíjí připojený k pevnině, o Bibby Stockholm vědí, ale většinou tvrdí, že nikdy žádného uprchlíka neviděli. Na ostrově jich žije jen 13,5 tisíce, a tak přítomnost 400 cizinců může značně zatížit zdravotnické a sociální služby. Místní radnice dostala finanční příspěvek, který by jí měl vynahradit výdaje vzniklé přítomností uprchlíků.
Britské ministerstvo vnitra navíc Portlanďanům slíbilo, že žádné z obyvatel Bibby Stockholm neubytuje ani na Portlandu, ani v městě Weymouth na pevnině. Portlanďané se zdají být spokojení.
Kostel svatého Jana na Portlandu pořádá pondělní pohoštění, které má za úkol umožnit místním obyvatelům setkat se s uprchlíky.
Podává se strava oblíbená na Středním východě, kterou připravuje uprchlík ze Sýrie, původem šéfkuchař. Tahle setkání, jak se zdá, slaví úspěchy. Portlanďanů, kteří na ně chodí, přibývá.
Jen je škoda, že pondělních setkání nebude mnoho. Kostel s nimi začal až měsíc nato, co se Bibby Stockholm začala vyklízet.
Autorka je spisovatelka, žije v Londýně
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.