I slovo může zabíjet, varuje slovenský premonstrát

16. červen 2024

„Nikdy bychom neměli ve veřejném prostoru dehumanizovat člověka. Musíme si uvědomit, že i slovo může zabíjet,“ říká v debatě Vertikály publicista, spisovatel a premonstrát z Želivského kláštera Karol Lovaš.

Spolu s Jakubem Pavlúsem, evangelickým farářem ze Slovenska, který také působí v České republice, reflektují situaci ve slovenské společnosti.

Jakou roli tam sehrávají církve? Dokážou se povznést nad to, co je rozděluje a ukázat politikům cestu? Jaký je potenciál církví ve veřejném prostoru na jeho cestě k uzdravení? Tyto a další otázky v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.

autor: Eva Hůlková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.