I slovo může zabíjet, varuje slovenský premonstrát
„Nikdy bychom neměli ve veřejném prostoru dehumanizovat člověka. Musíme si uvědomit, že i slovo může zabíjet,“ říká v debatě Vertikály publicista, spisovatel a premonstrát z Želivského kláštera Karol Lovaš.
Spolu s Jakubem Pavlúsem, evangelickým farářem ze Slovenska, který také působí v České republice, reflektují situaci ve slovenské společnosti.
Jakou roli tam sehrávají církve? Dokážou se povznést nad to, co je rozděluje a ukázat politikům cestu? Jaký je potenciál církví ve veřejném prostoru na jeho cestě k uzdravení? Tyto a další otázky v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.
Související
-
Slovensko je extrémní předobraz dění v Česku. Tak o dva tři roky, tvrdí novinář Pečinka
Atentát na slovenského premiéra Fica se může stát záminkou k omezování demokracie i u nás, tvrdí Bohumil Pečinka, komentátor serveru Echo24.
-
Luboš Palata: Uklidnit Slovensko musí především vláda. Ta ale zatím dělá opak
Rozhodnutí vládních stran nepřijmout pozvání prezidentky Zuzany Čaputové a jejího nástupce Petera Pellegriniho jednat o zklidnění situace je nejhorší zprávou ze Slovenska.
-
Kamila Pešeková: Slovensko po útoku na Fica hledá cestu k sjednocení
V historii Slovenska se už odehrálo leccos. Od únosu prezidentova syna, přes výbuch auta s policistou, vraždu novináře až k likvidaci dvou lidí z menšinové komunity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.