Slovensko je extrémní předobraz dění v Česku. Tak o dva tři roky, tvrdí novinář Pečinka
Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (SMER – sociálna demokracia) se může stát záminkou k omezování demokracie i u nás, tvrdí Bohumil Pečinka, komentátor serveru Echo24 a spoluautor podcastu Kecy a politika. „Už v 90. letech jsme měli se Slováky různé politické cykly. Kolem roku 2010 se sladily a teď mám pocit, že jsou tak dva tři roky před námi,“ říká v Osobnosti Plus.
„Slováci jsou trošku extrémnější předobraz toho, co bude následovat u nás – a zatím to tak vychází. Nejsem z toho příliš šťastný,“ dodává.
Čtěte také
„Atentát na premiéra to všechno ještě urychlí, protože na Slovensku vzniká ve vládních kruzích zvláštní mentalita, podle které vše, co dělali doposud – a to včetně všech jejich skandálů –, je atentátem omilostněno.“
Podle Pečinky došlo k jakémusi „svatořečení Fica“ a nejen jeho, ale celého politického směru, který byl teď vyviněn. Sklony k autoritářství vidí komentátor i u šéfa české opozice Andreje Babiše (ANO).
„Babišova moc zatím nebyla tak silná – vždy se hraje s kartami, které jsou zrovna v ruce. Babiš neměl v minulých vládách koaličního partnera, takže vládl s menšinovou vládou, kterou tolerovala KSČM,“ připomíná s tím, že navíc měl na Hradě Miloše Zemana, který si část moci přivlastnil.
Omezení svobody slova
„To, co ale teď vidíme na Slovensku, zřetelně ukazuje, jak by se cesta k autoritativnímu státu mohla dál vyvíjet. Místopředseda parlamentu Andrej Danko přišel hned po střelbě s tím, že musí vzniknout úřad, který bude dohlížet na média. Z toho, jak to definoval, mi vyplývá, že to bude nový cenzurní úřad.“
Také má vzniknout nový zákon o šíření nenávisti. I to si Pečinka překládá jako výrazné ohrožení svobody slova.
Čtěte také
„Navíc už i některá soukromá média typu Markíza ruší své nejsledovanější pořady, dělají čistky a zřejmě uzavřela nějakou zvláštní nepsanou dohodu s vládní garniturou. Podobné čistky probíhají i ve veřejnoprávních médiích. Každý den je vidět, jak se situace zostřuje,“ vyjmenovává s tím, že na řadu přijdou i sociální média.
Babiš, Fico a Viktor Orbán se před volbami veřejně podporují, spojují se pod heslem obrany národního konzervatismu, podobně jako to už 12 let dělá i ruský prezident Vladimir Putin, „který už tehdy řekl ,lež desetiletí‘. Tvrdil, že Rusko bude obhájcem konzervativních hodnot, které jsou v západní Evropě a v Americe opouštěny“.
„A co jsou podle něj konzervativní hodnoty? Ničit domácí opozici, zavírat jejich představitele, ovládat média a okupovat sousední zemi. A jestli někdo skutečně věří, že je Putin schopný být hrází proti kultuře západní Evropy – která tedy má své výstřelky, ale neokupuje okolní země –, tak se opravdu velmi mýlí.“
Také Babiš?
„Ve střední Evropě je základem systém ,limitované demokracie‘, který už zavedlo Maďarsko, něco podobného vzniká i na Slovensku. Takže si dovedu představit, že si i Babiš myslí, že to je ta správná cesta.“
Čtěte také
„Pokud jde o národní konzervatismus, tak Babiš před necelým rokem řekl, že by hnutí ANO mělo získat tento ideologický nátěr. Pak o tom začali mluvit Karel Havlíček (ANO) i Alena Schillerová (ANO) s tím, že uspořádají ideovou konferenci, ze které zatím sešlo.“
„Tím chci říct, že základem bude cesta k autoritativnímu státu, k podřízení si médií a dalších oblastí života a dostane to nátěr obrany konzervativních hodnot, a to vůči levicovému šílenství západních univerzit nebo něčemu podobnému.“
„Už George Orwell řekl, že základem propagandy je krádež významu slov,“ uzavírá Bohumil Pečinka.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Petr Šabata: Miliardy z eurofondů pro Slovensko neohrožuje Jourová, ale Fico
Před návštěvou Věry Jourové na Slovensku prohlásil premiér Fico, že místopředsedkyně Evropské komise „slovenskou vládu nenávidí“. A dodal: „Ta nás miluje jako koza nůž.“
-
Kamila Pešeková: Paradoxy slovenské prezidentské volby. Podporuje premiér Fico Petra Pellegriniho?
S blížícím se druhým kolem prezidentských voleb na Slovensku graduje předvolební kampaň. Přibývá předvolebních diskusí, kterých je letos oproti minulosti nezvykle málo.
-
Kocáb: Když se nebudeme bránit, Putin bude brzy na slovenské hranici. A Fico ho uvítá chlebem a solí
„Západ by se mohl rozhodnout a Ukrajině pomoci daleko masivněji. Svět je uhranut jadernými zbraněmi a to nás brzdí,“ myslí si hudebník a bývalý ministr Michael Kocáb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.