Green Deal je hrůza hrůz. Část lidí už si brzy nekoupí ani auto, obává se Klausův poradce Strejček

1. prosinec 2021

„Stávající situace duši konzervativce nepotěší,“ přiznává člen správní rady Institutu Václava Klause a poradce exprezidenta Ivo Strejček na adresu vznikající pětikoaliční vlády v pořadu Osobnost Plus. Přál by si, aby se o hlasy konzervativních voličů ucházely jiné politické subjekty a také aby jiné subjekty byly vítězné. Budoucí vládu totiž Strejček, který byl dřív členem ODS a později vstoupl do hnutí Trikolora, považuje za silně probruselskou.

„Vezmeme-li si těch pět koaličních partnerů, kteří pravděpodobně vytvoří vládu, tak oni to mají přímo ve svém politickém hardware. Starostové, Piráti, lidovci a, buďme féroví, i většina dnešní ODS. Jsou to lidé, kteří si myslí, že není žádné jiné varianty než Evropská unie a Brusel. A že odtud přichází to nejlepší,“ vysvětluje Strejček to, čemu říká probruselskost.

Čtěte také

„Největší hrůza, která přichází z Bruselu, je Green Deal. Něco, co absolutně zásadně ve všech směrech společensky, ekonomicky ovlivní budoucnost zemí na léta dopředu,“ říká s tím, že je to dokonce „hrůza hrůz“. 

„Na Green Dealu mně vadí úplně všechno, celá ideologická podstata projektu. Má to přivést evropský kontinent, nebo část evropského kontinentu, respektive EU, někdy do roku 2055 k takzvané klimatické neutralitě. To je pro nás za nějakých 35 let. Nevím, co tou dobou bude s mými dětmi a vnuky,“ vysvětluje. 

Určitě to bude znamenat pro část společnosti chudobu. A také že si už poměrně brzy část společnosti zřejmě nekoupí ani auto.
Ivo Strejček

Plán označuje za „malování holubů na takto vzdálené střeše“. 

„Podřizovat tomu společenský i ekonomický život dneška? A to za obětí, které zcela nepochybně budou znamenat výrazné snížení životní úrovně. A určitě budou znamenat pro část společnosti chudobu. Pro část společnosti to také určitě bude znamenat, že si už poměrně brzy zřejmě nekoupí ani auto.“ 

Čtěte také

„Čili mně na tom zajímá, irituje a dráždí, že nikdo lidem neříká: No dobře, tak možná v roce 2055 nebo 2060 klesne průměrná teplota ovzduší o 0,5 procenta a bude to tebe stát to a to. A tvé děti to a to. Vadí mi ten koncept. A to, co je nalito vevnitř v konceptu, to můžeme rozebírat dál. Ale je to stejně hrůzné,“ uzavírá Ivo Strejček svou úvahu. 

Zároveň se chce vymezit proti slovu udržitelný:

„Když chcete být politicky korektní, tak musíte říct, že všechno je udržitelné. Myslím, že jsme opustili něco, čemu se říká zdravý sedlácký rozum. Ten přece říká, že se ve svém nejbližším okolí, na svém poli, na své zahradě budu starat o své životní prostředí co nejlépe. K tomu ale nepotřebujeme žádné doktríny, ale normální hospodaření. A kdyby byl život řízen normálním zdravým rozumem, tak bychom nemuseli mít doktríny a hovořit o udržitelnosti vod.“ 

Náš ministr zemědělství je jen pošťák, který si do Bruselu jede pouze pro poštu.
Ivo Strejček

Poradce exprezidenta Klause nakonec přiznává, že používat pouze zdravý sedlácký rozum už ale nejde.

Čtěte také

„Je to nerealizovatelné, protože jsme zcela v objetí jednotné unijní zemědělské politiky, ve které národní zemědělská politika neexistuje. Protože ministr zemědělství České republiky je jen pošťák, který si do Bruselu jede pouze pro poštu. Tak to je,“ dodává. 

Základní kameny Green Dealu už ale položila vláda Andreje Babiše (ANO), která souhlasila s tímto směrem EU v letech 2019 a 2020.

„Já jsem neřekl ani jednu jedinou větu, ve které bych pochválil premiéra Babiše za to, že to nevetoval. Měl to vetovat. Absolutně měl mít na mysli český zájem. Neměl ho. Já pouze v logice politického vývoje říkám, že takovou odvahu, takový zájem nebude mít ani nová vláda, která bude v Green Dealu pokračovat, jako by se nechumelilo.“

Po brexit i czexit

Strejček připomíná, že konzervativci tleskali odchodu Velké Británie z EU: „Protože jsme se domnívali, že to bude významný signál, silný otřes, a že to s EU něco udělá. A nestalo se nic. Jako konzervativci na to říkáme, že je to promarněná příležitost pro Unii.“

Čtěte také

„Dnešní Velká Británie je v mnoha ohledech strašná, stále si myslím, že odchod z Unie bylo správné rozhodnutí a že v dlouhodobém časovém horizontu na tom vydělá,“ říká. O jakém horizontu mluví, ale neupřesnil. 

Přál by si odchod Česka z EU, tedy czexit. Přiznává ale, že realisticky to není otázkou dne.  „Teď mě ale nechte hromadit ,kdyby‘,“ pouští se do spekulací.

Kdybych byl diktátorem, kdybych byl carem, který rozhodne jedním slovem, tak já řeknu: Ano, odchod z Evropské unie.
Ivo Strejček

„Kdyby si většina českých voličů uvědomila, že Brusel není pozitivní budoucnost – a tou většinou myslím třeba 51 procent, ať si nemyslíme 80 procent –, tak pak má smysl o tom spekulovat. Není to otázka dne,“ říká.

Čtěte také

A že já osobně bych si přál, aby Česko bylo suverénní, samostatnou zemí a měla svou vládu, která není podřízená někomu jinému. Nejezdí si do jiné metropole s pošťáckou taškou nabrat úkoly, pak přijede na své ministerstvo, tam je vysype, úředníci to splní a zase to odvezou zpátky. Tak já bych si samozřejmě přál, aby výkon politické moci byl co nejblíže občanovi, aby občan mohl svého politika co nejlépe kontrolovat,“ uvažuje. 

A připouští: „Kdybych byl diktátorem, kdybych byl carem, který rozhodne jedním slovem, tak já řeknu: Ano, odchod z Evropské unie.“

V4? Nejslabší je Čaputová

Strejček tvrdí, že z hlediska konzistence Visegrádské čtyřky (V4) je nejslabším článkem Slovensko.

Čtěte také

„Slovenskou reprezentantkou je prezidentka Zuzana Čaputová. A když se vrátím ke svému konzervativismu, tak je vším jen ne konzervativním politikem, dokonce bych řekl, že je výrazně levicově liberální. A myslím, že rozmělnění V4 tímto směrem a v tom slova smyslu čaputismu není dobrým signálem přicházejícím možná od nového vládního formátu České republiky.“ 

Celý rozhovor pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související