Martin Fendrych: Nechcete se upéct? Tlačte na politiky

21. březen 2025

Každý mohl sledovat letošní zimu. Zažíváme ji na vlastní kůži. A jistě, její průběh si víc uvědomují lidé žijící na venkově než ti ve městech. Jaká ta zima byla? Její zhodnocení vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výsledky nás varují, že se klima nevyvíjí vůbec dobře.

Zima byla o 0,8 °C teplejší než dlouhodobý průměr a končí jako 15. nejteplejší od přelomu let 1961/1962. Byla to osmá zima v řadě, jež byla teplejší než normál, počítáno od roku 1991 do roku 2020 (−0,7 °C).

Vody bude málo

Letošní zima byla srážkově 5. nejchudší. V průměru za uplynulé tři měsíce spadlo jen 79 mm srážek.

Čtěte také

V Čechách v průměru 86 mm, na Moravě výrazně méně, jen 64 mm. A teď to důležité a varovné: Zásoby vody ve sněhu byly pro letošní zimu zhruba na polovině dlouhodobého průměru. Vody bude málo. Když se to spojí s vysokými teplotami, čekají nás sucha.

Je to paradox, vidíme a pociťujeme, jak se klima mění, ale nemine dne, abychom neslyšeli nějaký drsný útok na Green Deal, na evropskou snahu oteplování zastavit. Green Deal je pro většinu politiků a jejich věty opakujících občanů „Nepřítel, který se musí zastavit“.

Potřebujeme plánovat? Ano. Potřebujeme k tomu vědět, co nás čeká? Jistě. I pokud jde o klima 21. století? Ano. Proto vznikl web Klimatická změna. Nabízí odpovědi na otázky spojené s touto změnou v Česku a spustili ho klimatologové. Najdete tam grafy průběhu klimatické změny, její dopady, ale taky možná řešení na našem území.

Čtěte také

Už nyní by mělo být většině z nás jasné, že letošní zima je jen jedna z mnoha špatných v řadě a že hrozí sucha.

Když vám někdo v debatě doma nebo v hospodě bude tvrdit, že se nic neděje, jde přece jen o „běžnou výchylku“ a počasí se zase vrátí do normálu, můžete mu ukázat mapy, texty a grafy, které popisují podnebí Česka jak za minulé desítky let, tak jeho očekávaný vývoj až do konce 21. století.

Politici se musí probrat

Lenka Bartošová, členka vědeckého týmu z CzechGlobe, o novém zdroji klimatických informací řekla serveru Novinky.cz: „Web nereflektuje to, co se děje aktuálně, ale popisuje to, co se dlouhodobě děje s klimatem. Jedná se například o průměrnou roční teplotu, délku vegetační sezony, průměrný roční úhrn srážek, riziko horkých vln či počet tropických dnů a tak dále. Stejně tak lze tyto charakteristiky sledovat v grafech.“

Čtěte také

A bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe upozorňuje na důsledky změny v přístupu k oteplení: „V současné době jsme svědky podstatné revize závazků na snížení emisí skleníkových plynů, čímž jejich množství v odhadech budoucího vývoje klimatu značně roste.

Zatímco před pár lety jsme scénáře s pokračujícím nárůstem emisí skleníkových plynů považovali za málo pravděpodobné, toto paradigma je nutné přehodnotit. Proto odhady aktuálně zahrnují kombinaci všech čtyř scénářů budoucího vývoje emisí se sedmi klimatickými modely, jež uvažují možnou reakci klimatu,“ pokračuje Trnka.

Martin Fendrych

Co můžeme dělat my, občané a voliči? Informovat se, pečlivě sledovat, co se děje a tlačit na politiky, ať oteplení nebagatelizují. Jinak se tu upečeme.

Autor je spolupracovník deníku Forum 24 

Spustit audio