Gita Zbavitelová: Násilnosti v Izraeli nepolevují
Situace v Izraeli se stále neuklidnila, třebaže počet izraelských obětí současné vlny palestinského terorismu zůstává na čtrnácti. Každý víkend však dochází k potyčkám palestinských výtržníků s izraelskou policií na jeruzalémské Chrámové hoře. Mladí Palestinci si předem připravují kamení, železné tyče a zápalné bomby a láhve v mešitě al-Aqsá, a pak jimi útočí na policisty.
Přestože Izrael zveřejňuje nahrávky incidentů, které palestinské provokace zachycují, nedávno zakázal provokativní pochod izraelských nacionalistů jeruzalémským Starým Městem a zabránil židovským extremistům v obětování kůzlete na Chrámové hoře, muslimský svět nepobuřují násilníci, kteří mešitu znesvěcují skladováním zbraní a chozením v botách, ale Izrael.
Čtěte také
Propukla tradiční fraška ostré mezinárodní kritiky za údajnou snahu Izraele o „změnu statu quo“ na Chrámové hoře, přestože k žádné nedochází. Mnoha Arabům se nelíbí, že Židé smějí na Chrámovou horu vůbec vstoupit, i když je to v souladu s dohodou z roku 1967, která jim tam zakazuje pouze modlení. Policie dokonce několik Židů zadržela, když se tam modlit zkoušeli.
Na koni je předseda samosprávy Mahmúd Abbás, protože palestinská kauza je konečně znovu v centru mezinárodního zájmu. Pokrytecky kritizuje izraelské zásahy proti výtržníkům, označuje Izrael za „agresora“ a zásahy policistů za „provokace“ a vyhrožuje přerušením spolupráce s izraelskými bezpečnostními složkami, přestože to nemá v úmyslu.
Obránce mešity
Protestovalo i Jordánsko, Turecko, Liga arabských států i Spojené arabské emiráty, které s Izraelem normalizovaly vztahy, nebo muslimové v Bangladéši a Pákistánu. Také notoricky protiizraelská OSN Izrael za zásahy proti palestinským násilníkům odsoudila a Rada bezpečnosti přijala tradiční zbytečnou „výzvu ke klidu a deeskalaci“.
Čtěte také
A arabská strana Raam pozastavila členství v už tak dost oslabené izraelské vládní koalici a není jisté, zda z ní pod tlakem arabského veřejného mínění nevystoupí úplně.
Za poslední týden přibylo k násilnostem i pět raket, které na Izrael odpálili teroristé z Pásma Gazy, což je nejvážnější incident od loňské květnové války s Hamásem. Po prvních dvou střelách zničilo izraelské letectvo v odvetě dvě zbrojní továrny Hamásu, ale po dalších třech raketách v noci na sobotu se odplaty zdrželo. Vláda jen dočasně zakázala dvanácti tisícům Gazanů s pracovním povolením vstup do Izraele. V pondělí dokonce přilétla raketa z Libanonu, kterou zřejmě vystřelili tamější Palestinci.
Izraelští vojáci mezitím pokračují v zátazích proti podezřelým z terorismu na Západním břehu; je tam už pětadvacet oddílů. Při vzájemných střetech bylo zabito skoro třicet Palestinců a stovky dalších byly zatčeny. Bezpečnostní služba Šin Bet také zadržela palestinskou matku čtyř dětí, která se nechala naverbovat teroristickým hnutím Islámský džihád k útokům na izraelské farmáře. Ministr zahraničí Jair Lapid uvedl, že Šin Bet od začátku roku zmařila 126 teroristických útoků, včetně dvou sebevražedných.
Čtěte také
Navzdory vysokému počtu mrtvých a zatčených Palestinců však na Západním břehu zatím nevypuklo všeobecné povstání. Přispěla k tomu i politika vlády Naftaliho Bennetta, která na rozdíl od kabinetů premiéra Netanjahua neomezuje počet muslimů na jeruzalémské Chrámové hoře při modlitbách v době ramadánu, přestože tam dochází k palestinským násilnostem. Minulý víkend se tam spořádaně pomodlilo skoro 150 tisíc lidí.
Násilí na Chrámové hoře vyvolává skupina jen asi tří set Palestinců najatých Hamásem. Ten zatím nechce novou válku v Gaze a několikrát o tom dokonce ujistil Izrael prostřednictvím Egypta. Ani neodpaluje rakety; vystřelily je menší teroristické skupiny. Hamás však nechce ztratit pověst „obránce mešity al-Aqsá“, a tak aspoň podněcuje násilnosti.
Válku si nepřeje ani Izrael, ale čím déle budou pokračovat násilnosti na Chrámové hoře, tím pravděpodobnější jsou případné palestinské oběti na životech, které by mohly vystupňovat protesty a vyvolat další rakety z Gazy.
Ramadán skončí už 1. května, ale situace bude výbušná i příští týden, kdy bude Izrael slavit Den nezávislosti. Na konec května pak plánují další provokaci izraelští nacionalističtí extremisté a začátkem července bude muslimský svátek íd al-adhá. Klid v Izraeli asi ještě hned tak nebude.
Autorka je komentátorka Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.