Julie Hrstková: Trh s byty 2025. Klid před bouří?
Nepovedená digitalizace stavebního řízení, permanentně upravovaný a přesto stále horší stavební zákon, nesmyslné požadavky úřadů v čele s památkáři,.. Prakticky neexistuje v Česku nic, co by se v souvislosti s novou výstavbou dalo pozitivně okomentovat. V kombinaci s přísnou měnovou politikou, a tedy i stále drahými hypotékami, se Česko nedávno vyšvihlo na první příčky nelichotivého žebříčku, co se týká nedostupnosti bydlení. A stále tam setrvává.
Pozitivní nejsou ani vyhlídky – inflace, podle které se řídí centrální banka, sice koncem příštího roku klesne. S výrazným poklesem úrokových sazeb se ale příliš počítat nedá. Ceny hypoték se tak sice o něco málo sníží, ke dvěma procentům, na které klienti dosáhli v roce 2021, se ale nepřiblíží.
Digitalizaci stavebního řízení, které mělo celý proces urychlit, pak politici pohřbili. Respektive ji odložili o tři roky, což je v podstatě to samé. Ochotu změnit stavební zákon tak, aby byl skutečně funkční, což především znamená výrazně omezit pravomoce mnoha set stavebních a dalších úřadů, už vůbec ne.
Čtěte také
Očekávat se dá mírné oživení prodejů, ke kterému došlo už letos. Ze statistik cenové mapy společnosti Seznam vyplývá, že se letos prodalo nejvíc bytů od roku 2021. Ceny rostou od druhé poloviny roku, částečně je táhnou vzhůru nové projekty, které dostaly povolení ještě před pandemií či v jejím prvním roce.
Což dokazují údaje Českého statistického úřadu, podle nichž počet nově vydaných stavebních povolení od roku 2021 prudce klesá, současně ale roste počet zahájených bytů (v termínu od ledna do října byl v roce 2024 nejvyšší opět od roku 2021) a zůstává vysoký počet dokončených bytů, které posléze míří na trh.
Stejně jako jsme svědky takzvané odložené poptávky, tedy že si byty kupují ti, kteří v posledních letech kvůli inflaci a drahým úrokům vyčkávali, dobíhá i takzvaná odložená nabídka, tedy na trh se dostávají projekty, které byly zahájené před několika lety.
Nuda ve městech
Pokud by to měl člověk shrnout, rok 2025 bude podobný jako letos: zájemci budou čekat na snížení sazeb, poptávku budou i nadále omezovat vysoké úroky a stále silnější pozici budou získávat institucionální hráči.
Jedinou pozitivní zprávou je, že kupci budou z čeho vybírat, stále totiž budou dobíhat projekty z minulých let. Prodejci ale budou zkoušet čím dál vyšší ceny.
Politici se budou tvářit, že trh nemovitostí neexistuje a žádný zásah nepotřebuje. Před parlamentníma volbama, které se konají na podzim 2025, se rozhodně do žádných dobrodružství, které by výrazně změnily bytový trh, pouštět nebudou. A moc rádi tento žhavý kámen hodí další vládě.
Tato „nuda ve městech“ podbarvená vysokými cenami se ovšem dát také brát jako poslední rok před bouří.
V dalších letech doběhnou dávno zahájené a postavené projekty, což výrazně utlumí nabídku, která je už nyní nedostatečná. A ceny vlastnických bytů i nájemného pojedou vzhůru ještě rychleji.
Na to bude muset nová vláda nějak reagovat, jen je otázkou jestli se pustí do regulace, daňových úprav či dotované státní výstavby a vyšších příspěvků. Možností má nespočet, každopádně s nějakým zásahem bude muset přijít. Čím déle bude váhat, tím větší řez bude muset udělat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka