Gita Zbavitelová: Izrael zasáhla nebývalá vlna terorismu

1. duben 2022

Palestinský terorista zastřelil v úterý pět Izraelců v městě Bnej Brak nedaleko Tel Avivu včetně učitele, který chránil vlastním tělem dvouletého syna. Byl to už třetí teroristický útok během jediného týdne; celkem zahynulo jedenáct izraelských občanů a desítky dalších utrpěly zranění.

Minulé úterý se stali čtyři lidé obětí teroristy v Beer Ševě a v neděli dva útočníci zabili dva policisty v městě Chadera. Už předtím došlo v březnu k nejméně sedmi pokusům o útok nožem v Jeruzalémě a Samařsku, při nichž bylo několik lidí zraněno. Ve středu policisté postřelili dva podezřelé Palestince na jeruzalémském tržišti Machane Jehuda a ve čtvrtek další Palestinec vážně zranil šroubovákem Izraelce v autobuse v Samařsku.

Čtěte také

Jde o největší vlnu terorismu v posledních šesti letech. Útoky v Chadeře a Beer Ševě spáchali izraelští Arabové, kteří se hlásili k Islámskému státu, zatímco v Bnej Braku vraždil Palestinec, jenž měl za sebou vězení za plánování sebevražedného útoku a do Izraele pronikl s puškou ze Západního břehu. Všichni teroristé byli na místě činu zabiti.

Tolik obětí teroristických útoků během jediného týdne Izrael neměl od roku 2006, kdy zahynulo 11 lidí při sebevražedném atentátu v Tel Avivu. V posledních třech letech bylo útoků poměrně málo – vloni zemřeli jen dva civilisté, předloni tři a v roce 2019 pět. Za osm dní letošního března tak teroristé zavraždili víc Izraelců než za předchozí tři roky dohromady.

Zbraň všude sebou

Útoky se množí před muslimským ramadánem, který v Izraeli začíná v sobotu. Ve středu si navíc Arabové připomínali takzvaný Den země na památku násilností z roku 1976, při nichž bylo zabito šest Arabů.

V době ramadánu vždycky v Izraeli stoupne napětí. Vláda premiéra Naftaliho Bennetta se tomu letos snažila vyhnout vstřícnými gesty – rozšířila okruh muslimů, kteří se smějí modlit na jeruzalémské Chrámové hoře, usnadnila Palestincům ze Západního břehu návštěvy příbuzných v Izraeli a zvýšila počet povolení pro obyvatele Pásma Gazy k práci v Izraeli na bezprecedentních 20 tisíc.

Čtěte také

Útoky často paradoxně souvisejí i s usmiřováním Izraelců s Araby; kvůli dohodám z norského Osla dokonce izraelský ultraortodoxní žid v roce 1995 zavraždil premiéra Jicchaka Rabina. K nedávným útokům v Chadeře a Beer Ševě došlo těsně před pondělním historickým summitem ministrů zahraničí Izraele, Spojených států, Egypta, Maroka, Bahrajnu, Spojených arabských emirátů v izraelské vesničce Sde Boker v Negevské poušti.

Všichni jeho účastníci arabský terorismus odsoudili, stejně jako jordánský král Abdalláh, obě arabské strany izraelského parlamentu i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, ale ten jen proto, že mu izraelský ministr obrany Benny Ganc pohrozil zrušením všech vstřícných kroků. Naopak vůdce teroristického Hamásu Ismaíl Haníja podle očekávání útočníky pochválil.

Na Západním břehu není situace příznivá. Palestinci jsou nespokojení s vládou Mahmúda Abbáse, radikalizují se a útočí na izraelské osadníky a vojáky. Při vzájemných střetech už letos přišlo o život 51 Palestinců, z toho deset v posledních týdnech. Samostatná Palestina je v nedohlednu, mírová jednání už ani nikdo neplánuje a 44 procent obyvatel Západního břehu dává přednost ozbrojenému boji před mírem.

Čtěte také

Současné útoky spolu zjevně nesouvisejí stejně jako při podobné vlně terorismu v roce 2015, která nakonec trvala půl roku. Neorganizovaní jedinci tehdy nožem, střelnou zbraní nebo najížděním do lidí autem zabili 38 Izraelců.

Právě takové vlně se teď izraelská vláda snaží zabránit. Ministr obrany Ganc posílil policii o tisíc vojáků, vyslal dvanáct vojenských oddílů na Západní břeh a dva k hranicím s Pásmem Gazy a po celé zemi i na Západním břehu vyrostla vojenská kontrolní stanoviště. V noci na čtvrtek provedla armáda razii v palestinském Dženínu a zastřelila tři ozbrojence.

V plánu jsou i další protiteroristické operace a oprava bezpečnostní bariéry oddělující palestinská území od Izraele, v které vznikla řada otvorů. Bezpečnostní složky už pozatýkaly stovky podezřelých, včetně skoro padesáti stoupenců Islámského státu, a zátahy pokračují. Premiér Bennett vyzval všechny Izraelce se zbrojní licencí, aby svou zbraň všude nosili s sebou. Vláda však uposlechla doporučení bezpečnostních služeb a před ramadánem nezpřísnila opatření ani nezrušila přijaté vstřícné kroky, protože by to mohlo vést k další eskalaci násilí.

Gita Zbavitelová

Zkušenosti ukazují, že útoky jen tak neustanou a každý nový inspiruje nějaký další. Podle zpravodajců mohou násilnosti trvat i několik měsíců. Vloni vedly ramadánové nepokoje v Jeruzalémě k jedenáctidenní válce Hamásu v Pásmu Gazy s Izraelem, během které teroristé odpálili na izraelská města skoro 4400 raket a zabili třináct Izraelců. Teď sice v Gaze panuje už řadu měsíců klid, ale to se může kdykoli změnit; Hamás už útoky pohrozil.

Vzmáhající se vlna terorismu je velkou zkouškou pro vládu Naftaliho Bennetta. Kdyby ji nezvládla, mohla by i padnout, ale ještě horší by bylo, kdyby se situace vymkla kontrole a vypukla třetí intifáda.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio