Fiala působí přesvědčivě a mile, ale to nestačí, říká spoluzakladatel ODS Havlík

30. květen 2022

Proruské postoje u nás nevymizely, jen si vzaly oddechový čas, říká spoluzakladatel vládní strany ODS Petr Havlík. Těžko podle něj věřit dnešnímu pokání Miloše Zemana, který se prý jako obvykle zase jen mýlil. „Nemůžeme prostě jen tak zapomenout na celý jeho příběh a vazby, které u něj navíc zůstávají,“ upozorňuje v pořadu Osobnost Plus.

Prezident Miloš Zeman po začátku ruské agrese na Ukrajinu podle Havlíka vyčkával, pak se formálně přidal na takzvaně správnou stranu.

„Myslím, že ti, kteří ho trochu lépe znají, cítili, že to nešlo z něj. Že se prostě  jako zkušený technokrat moci přizpůsobil situaci. Pokud by to myslel vážně, tak by druhý den musel na Hradě skončit jeho poradce Martin Nejedlý. Alespoň jedno gesto tohoto typu. Pak bych mu věřil, ale já mu nevěřím,“ konstatuje.

Lidé volili změnu a otevřenou, transparentní politiku. Těžko se teď smiřuji s dohodami, o kterých toho moc ani nevíme.
Petr Havlík

Premiér Petr Fiala (ODS) se podle něj ve své vstřícností vůči Miloši Zemanovi mýlí.

„Mýlí se v naději, že se mu to nějak vrátí, že se to bude odehrávat v kultivované podobě a že dialog vyústí v rozumnou společnou dohodu. Ale příklad jmenování Aleše Michla guvernérem České národní banky ukázal, že Zemanovi je to úplně jedno. On si prostě s lidmi hraje,“ domnívá se.

Čtěte také

Vstřícný postoj premiéra k Hradu podle Havlíka vládě nepomáhá. Ta by měla dbát především na to, aby si udržela skalní voliče.

„To nebyly jen protestní hlasy proti Babišovi. Byli to lidé, kteří volili změnu. Jiný styl, otevřenou, transparentní politiku. A těžko se smiřuji s dohodami, o kterých toho moc ani  nevíme. Tušíme, ale vzbuzují v nás přinejmenším rozpaky. Jako pravicový volič mohu říct, že mi to je líto. Předpokládal bych větší formu zásadovosti,“ upozorňuje.

Nůžky se začnou rozevírat

Havlík očekává, že tento příběh bude mít neblahé pokračování. Nechce být skeptik, ale obává se, že společnost má nízký práh odolnosti vůči krizovým, případně extrémním situacím.

„Nemáme tady úplně přirozenou opozici. Andrej Babiš a Tomio Okamura jsou také jen extrém svého druhu. A tu příležitost vzali a využívají plnými hrstmi,“ dodává.

Společnost ale není podle něj rozdělena na koalici a opozici jen v parlamentu, rozdělena je i fakticky.

Čtěte také

„Příběh úspěšných a neúspěšných, který tady sice byl vždy, bude mít mnohem ostřejší kontury. Nůžky se začnou velmi rozevírat. Tato vláda už vlastně působí jako záchranná mise, takže se vytratila původní koncepce, protože to teď ani jinak nejde.

Opustili jsme covidový příběh a rovnou spadli do další krize. A nejde jen o válku na Ukrajině a její důsledky, ale vše se nakumulovalo v krátkém čase. Příběh mezi Petrem Fialou a Milošem Zemanem je tak pro mě osobně v tuto chvíli druhořadý. Víc mne zajímá, jestli tato země přežije,“ konstatuje.

Vláda by podle Havlíka měla mnohem intenzivněji komunikovat s veřejností. Petr Fiala působí přesvědčivě, mile a sympaticky, ale to nestačí, říká.

Čtěte také

„Teď je potřeba, aby prostě někdo razantně řekl: ,Jsme v takové a v takové situaci, přestaňme si něco nalhávat, bude to bolet a my navrhujeme to a to, přestože víme, že efekty se nedostaví hned‘.

Ale pokud přistoupí k tomu: ,Tady zalepíme, tady dáme, tady se zadlužíme,‘ tak se jim to v jednu chvíli může vymknout z rukou. A ten ,výletník v obytňáku‘ v tandemu s ,náčelníkem naší extrémní opozice‘ toho mohou využít a přehoupne se to. A pak se staneme opravdu nedůvěryhodnou zemí,“ varuje Havlík

Dělá vláda v čele s Petrem Fialou v domácí ekonomice to, co by od ní čekal? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , kbr

Související