Exministr Heger: Epidemie se chýlí k závěru, je třeba vrátit se k základním problémům zdravotnictví

15. říjen 2021

Šíření onemocnění covid-19 v české populaci nepřestává zrychlovat a dosluhující vláda se proto chystá zkrátit platnost PCR i antigenních testů. Chce tak motivovat občany k očkování. „Jsou to velice rozumné návrhy a panuje na tom shoda jak mezi politiky z končící vlády, tak těmi, kteří připravují nový program,“ tvrdí ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer a připomíná, že koronavirová infekce se proměnila na pandemii neočkovaných.

Těmi, kdo se zatím na území České republiky očkovat nemohou, jsou děti do 12 let věku. Také proto považuje Grubhoffer za vhodné, aby se vrátilo testování žáků do škol. Ideálně v takové podobě, aby co nejméně zatěžovalo žáky i pedagogy. Navrhuje třeba metodu poolingu s rozumnými časovými intervaly.

Čtěte také

Podle údajů Asociace ředitelů základních škol se v září dostalo do čtrnáctidenní karantény na 150 tříd, říká prezident asociace Luboš Zajíc, kterému se zamlouvá vládní návrh na zkrácení karantény ze dvou týdnů na jeden.

„Objevují se totiž situace, kdy jsou žáci čtrnáct dní doma, potom se objeví další případ a jsou doma další dva týdny.“ Takové navazování jedné karantény na druhou žáky a studenty dostává do stejné situace, v níž byli při plošném uzavření škol, vysvětluje.

Zvažovaný ministr si poradí

Leoš Heger - bývalý dlouholetý ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Pokud bude novým šéfem rezortu zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), o němž se na tento post uvažuje, situaci se mu podaří zvládnout, domnívá se jeho spolustraník a exministr zdravotnictví Leoš Heger.

Hlavním úkolem nového vedení úřadu bude zjednodušit celou komunikaci, která byla doposud mnohdy nepřehledná, míní Heger. „Epidemie, i když to má jisté peripetie, se chýlí k závěru. Je potřeba se vrátit k základním problémům našeho systému a způsobům, jak je odstraňovat,“ věří. 

Hosty byli:
Libor Grubhoffer, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR
Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje
Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol
Leoš Heger, TOP09, bývalý ministr zdravotnictví

Libor Grubhoffer stále považuje za důležité rozjet masivní očkovací kampaň: „Ta dosud vlastně vůbec neexistuje.“ A dluhem odcházející vlády je podle něj také to, že se nikdy dostatečně důsledně nepodařilo prosadit protiepidemická opatření.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio

Související