Jan Konvalinka: Plošná opatření už dělat nemusíme, ale máme jasná centra infekce, kde by se mělo pořádně testovat

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Janem Konvalinkou
Zatímco v Evropě včetně Česka počty infikovaných koranavirem už několik týdnů rostou, v USA po krušném létě překvapivě klesají, včetně úmrtí a obsazenosti nemocnic. Proočkovanost Američanů je přibližně stejná jako Čechů a respirátory jsou spíš výjimečné. Co se tedy stalo, že tam snižuje počet nových případů? „Jsem přesvědčen, že v tomto případě jde o legendární promořenost. Virus koronaviru prostě proběhl populací USA,“ říká host biochemik Jan Konvalinka.
Čtěte také
Ale odnesl si velkou daň, dodává vědec.
„Moji kolegové ve Spojených státech jsou z toho zoufalí a kritizují skutečnost, že společnost, která vyvinula většinu vakcín a má jich nadbytek, tak v době, kdy jsou vakcíny k dispozici, jsou počty obětí vyšší než loni, kdy vakcíny nebyly.“
A dodává: „Je to smutný výsledek hlouposti, demagogie a protivakcinačního hnutí. Ale teď to prošlo, oběti byly zase veliké, ale populace je promořena, a tím pádem se virus nemůže dál šířit, klesá počet nakažených i hospitalizovaných.“
Stačíme se naočkovat dřív, než delta udělá velké oběti? Zatím to u nás nevypadá úplně špatně, ale také ne príma.
Jan Konvalinka
Konvalinka je přesvědčen, že Česká republika směřuje do podobného stavu, kdy velká část populace je promořena a část očkována.
„Otázkou je, kolik to sebou vezme obětí. Takže ano, to se určitě stane a epidemie vymizí bez pochyby, jediná otázka je, kolik to sebou vezme obětí.“
Delta Českem prostě projde
„A s variantou delta to není už otázka, jestli a jak se viru vyhnout, protože virus prostě populací projde. Otázka je, jestli se stačíme naočkovat dříve, než udělá nějaké velké oběti. U nás to nevypadá úplně špatně, ale také ne úplně príma,“ uvažuje biochemik.
Plošná opatření dělat nemusíme, ale lokální. Vidíme jasná centra infekce a tam by se testovat mělo pomocí dobrých testů.
Jan Konvalinka
Už se zase plní nemocnice a jsou hospitalizovány stovky lidí s těžším průběhem. „A jsou mezi nimi i očkovaní, i když je je jich mnohem méně a v relativních číslech pořád víme, že očkování chrání z 85 nebo 90 procent proti těžkému průběhu.“
Čtěte také
„Starší lidé u nás jsou většinou naočkovaní, ale těch zbylých 10 procent pořád ještě znamená velká čísla v nemocnicích. Zajímavé je, že neočkovaní, kteří s covidem leží v nemocnicích, mají průměrný věk kolem 50 let, což je nová věc, jsou tedy mladší. A ti očkování hospitalizovaní jsou naopak nejstarší, kolem 75 let.“
Biochemik opět nabádá k vakcinaci. „Očkujte se, i když jste středního věku, zejména když máte diabetes a jiné komplikace nebo nadváhu. Z toho také plyne, že potřebujeme třetí dávku zejména u starších lidí. A data z Izraele a USA ukazují, že tato třetí dávka výrazně pomáhá.“
Konvalinka by vzhledem k nárůstu počtů infikovaných víc testoval. „Plošná opatření dělat nemusíme, ale pojďme dělat lokální. Vidíme jasná centra infekce a tam by se opravdu testovat mělo a pomocí dobrých testů, abychom mohli rozjezd epidemie zpomalit.“
Opatření máme, stačí je jen dodržovat. „Podívejme se, jak to dělají venku. V Rakousku, abyste mohli na kafe, musíte ukázat, že jste očkován, testován, nebo jste prodělal chorobu. To u nás máme formálně také, pojďme totéž dělat i v restauracích, kavárnách a hospodách, není to žádný problém,“ nabádá.
„To by spolu s nošením respirátorů ve veřejné dopravě a uzavřených nevětraných prostorách, kde to je velmi důležité, v tuto chvíli docela dobře stačilo,“ shrnuje Jan Konvalinka.
Celý pořad Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Nakažených koronavirem přibývá. „Plán na příští vlnu máme,“ ubezpečuje předseda asociace nemocnic
Epidemie koronaviru sílí, na podzim by mohla přijít další vlna. Jak jsou připravené nemocnice, přibližuje předseda asociace nemocnic Eduard Sohlich.
-
Počty nakažených v následujících týdnech porostou, umírat budou neočkovaní, varuje Milan Kubek
Epidemie se podle prezidenta České lékařské komory začíná znovu rozjíždět. „O tom, jak závažná bude a jak omezí náš život, rozhodne množství nenaočkovaných,“ upozorňuje.
-
Mutaci delta má 95 procent nakažených. Nové případy ale nepřibývají a onemocnění má lehčí průběh
V Česku převládla nakažlivější varianta delta, má ji 95 procent nemocných. „Nepřibývají ale závažné průběhy vyžadující hospitalizaci,“ říká hygienička Květoslava Kotrbová.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka