Existovala Viktorka z Babičky Boženy Němcové, nebo to není možné?

25. prosinec 2023

Láska a tragédie, která nás stále přitahuje. Takový je i příběh Viktorky z proslulé Babičky Boženy Němcové – knihy, u které leckdy tečou slzy. A protože některé postavy z knihy skutečně existovaly, třeba babička, rodiče Barunky (pozdější spisovatelky) nebo paní kněžna, může čtenáře napadnout: jak to bylo s Viktorkou?

Účinkují: Stanislav Motl, který po osudech Viktorky pátral
Připravila: Ivana Chmel Denčevová
Režie: Michal Bureš
Premiéra: 24. 12. 2018

Po jejích stopách se vydal publicista Stanislav Motl, protože „nás často vzrušují postavy – přiznám se, že i mě – které jsou zavržené nebo vyvržené ze společnosti.“

Jeho putování začalo v obci Žernov, kde se ale Viktorka nenarodila, jak posléze zjistil. Navštívil archivy, potomky pamětníků, seznámil se s odbornou literaturu a především hledal stopy.

Viktorka vs. Němcová

Dalším úhlem pohledu je pak zkoumání, co spojovalo příběh Viktorky se samotnou Boženou Němcovou. Můžeme něco najít, nebo je to jen vymyšlená postava?

Na to odpověděl ve své studii Knížka o Babičce literární historik Václav Černý: „Není pravda, že romantická autorka Božena Němcová neznala noc, zlo, bolest, tragiku a lásku démonickou, šílenou a hanebnou. Přízvuk a pravdivost jejího příběhu o Viktorce je dostatečným důkazem.“

Babička Boženy Němcové byla několikrát zfilmována. Podívejte se na ukázku:

Zabila Viktorka své dítě?

Putování za Viktorkou Stanislava Motla dovedlo nejen do řady obcí, ale také se zamýšlel nad tím, jak asi malá vesnice na počátku 19. století mohla vnímat útěk krasavice Viktorky za vojákem, černým myslivcem.

Zřejmě to byl velký poprask. Z dobových materiálů lze doložit, že vojáci na daném území opravdu byli. Bylo to v roce 1812, v období napoleonských válek.

Čtěte také

Některá maďarská slova, která se objevovala ve Viktorčiných písních na splavu, možná pocházela od jejího milého. Ale její osud byl krutý. Nevíme, proč se od vojáků, kde žila, musela vrátit, a stejně tak nevíme, zda opravdu zabila své novorozeně. To Stanislav Motl zpochybňuje: „O tom by někde musel být záznam, a ten jsem nedohledal.“

„Film o Viktorce by byl trhák“

Viktorku nakonec zabil blesk, takzvaný „boží posel“, a ani její odchod z tohoto světa nebyl bez komplikací - dnes bychom řekli „administrativně-finančního“ rázu.

Ale nadále žije svým vlastním životem, protože jak uvedla v jednom dopise své přítelkyni Žofii Rottové sama spisovatelka: „Co to v nás je za sílu, která nás neodolatelně k jednomu táhne, od jasného odráží, že se láska může v nenávist a naopak proměnit.“

Svůj básnický pohled na Viktorčin příběh v jistém srovnání s příběhem Boženy Němcové pak zpracoval Jaroslav Seifert. U příležitosti 130. výročí spisovatelčina narození napsal básnickou skladbu Píseň o Viktorce. A jak dodává Stanislav Motl: „Film o Viktorce by byl velký trhák, téma by se hodilo jistě i v Hollywoodu. Láska, tragédie a příběh, který stále přitahuje.“

Celý pořad Ivany Chmel Denčevové najdete v audiozáznamu. (repríza)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.