Eva Turnová: All you need is love

31. prosinec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy The Beatles
0:00
/
0:00

S napětím sleduji kauzu na téma neschopnosti několika členů vlády vést pracovní rozhovor v angličtině. Jakožto lektorka anglického jazyka vím moc dobře, že po čtyřicítce cizí jazyk prostě do hlavy neleze, navíc člověk se ráno probudí a už je večer. Každý s jazykovým handicapem bojuje, jak umí.

Roztomilá věta: „Hello, I am ministryně of money,“ kterou se údajně představila bývalá ministryně financí v europarlamentu, mi připomněla příběh mé kamarádky, který by mohl ministry inspirovat v překonávání jazykového bloku.

Čtěte také

Jana dostala od svého prvního kluka kultovní knihu Beatles v písních a obrazech, která se za totality stala její biblí. Anglicky se sice nenaučila, ale všechny texty skupiny Beatles uměla odříkat nazpaměť.

Není proto divu, že po revoluci se rozhodla absolvovat brigádu právě ve Spojeném království a vystačit si pouze s texty Beatles. Když se jí v londýnské agentuře zeptali, kdy může nastoupit, bez váhání odpověděla: „Yesterday.“ (Včera)

„Kolik dnů v týdnu chcete pracovat?“ – „Eight days a week,“ řekla Jana. (Osm dní v týdnu)

„A proč jste si vybrala Anglii?“ – „Here comes the sun.“ (Sem přichází slunce)

Strawberry fields forever

Po vyhodnocení pohovoru dostala Jana místo v Banana factory u linky pro retardované. Hned první den rozšlápla žábu, která vyskočila ze zásilky banánů z Kostariky. V rozčilení odeslala ekvádorské banány se stresovým krkem na místo určené pro biobanány, které pro změnu skončily v odpadu. Po týdnu se její slovník zúžil na pouhé:

Čtěte také

„Help, I need somebody,“ ale pomoc nepřicházela. Když byla Jana na pokraji zhroucení, dorazil team leader a promluvil lámanou češtinou:

„Džejn, ty moc fajn holka, moje babička žít v Opava jako ty. Pro tebe tu být perný den. My v Banana factory nemluvit jako Beatles, ale Rolling Stones. Když mít problém, neříkat Help, říkat I can’t get no satisfaction. Pokud ty chtít mluvit beatleslang, jet sbírat jahoda na pole.“

Eva Turnová

A tak Jana odfrčela na jahodovou plantáž, kde při vstupním pohovoru zazpívala Strawberry fields forever a hned dostala místo manažerky mulčování.

Dnes Jana pracuje jako jazyková poradkyně v Houses of Parliament.

Co vzkazuje na Nový rok domů? „All you need is love.“ (Všechno, co potřebujete, je láska)

Autorka je spisovatelka a rockerka
eva@turnova.cz

autor: Eva Turnová
Spustit audio