Emisní povolenky s růstem cen energií nesouvisí, plyn ano. Naše nádrže jsou poloprázdné, tvrdí europoslanec Peksa

20. říjen 2021

Evropská komise sice vydala doporučení členským států, jak čelit nárůstu cen energií. Česko a další země ale chtějí, aby EU zásadněji zohlednila ceny emisních povolenek a ambiciózně reformovala pravidla trhu s energiemi. Unie by měla zastropovat ceny emisních povolenek, myslí si europoslanec ANO Ondřej Knotek. Jeho kolega Mikuláš Peksa (Piráti) míní, že 90 procent nárůstu ceny elektřiny jde na vrub cenám plynu a Knotkův návrh by tak podle něj nepomohl.

„Zasahovat do cen emisních povolenek nepomůže, musíme vyřešit problém zásobování plynem,“ tvrdí Peksa.

Čtěte také

Očekává se, že příští rok problémy s plynem nebudou, oponuje Knotek. „Takže bude povolenka zásadní faktor a Česká republika jako průmyslová země závislá na fosilních energiích potřebuje mít nějakou schopnost predikce. Musíme také zajistit, aby s povolenkami nespekulovaly různé investiční fondy,“ tvrdí a zasazuje se za předvídatelnost cen energií pro sektory, které povolenky potřebují.

Musíme zajistit, aby s emisními povolenkami nespekulovaly různé investiční fondy.
Ondřej Knotek (ANO)

Emisních povolenek je ovšem dost na to, aby pokryly současnou spotřebu, soudí Pirát.

Čtěte také

„Problém je skutečně docházející plyn. Pokud cena plynu vzroste o 300 procent od nového roku a země jako Španělsko, Itálie, Velká Británie velkou část elektřiny vyrábějí spalováním plynu, tak se to promítne do cen v celé Evropě velmi negativně. Křivit trh s povolenkami umělými regulačními opatřeními je nesmysl,“ nesouhlasí s Knotkovými požadavky.

A pokračuje: „Zásobníky na zemní plyn jsou tuto chvíli v podstatě poloprázdné, nemáme pořádné zásoby na zimu. To je to, co vyvolává nervozitu. To musíme řešit. Do debaty o vývoji emisních povolenek bych nezabředával, protože to s aktuálním problémem nesouvisí, nijak to nepomůže a jen nám tato zbytečná debata zabrání řešit skutečný problém,“ varuje Peksa.

Zásobníky na zemní plyn jsou tuto chvíli poloprázdné, nemáme pořádné zásoby na zimu. To je to, co vyvolává nervozitu. To musíme řešit.
Mikuláš Peksa (Piráti)

Europoslanec ANO vidí příčiny nedostatku zemního plynu v tom, že kvůli suchu klesá výroba elektřiny z vodních elektráren a stoupá poptávka po plynu.

Čtěte také

„Probíhá také obnova po covidu, poptávka po energiích je veliká. Střednědobým opatřením by mohlo být dokončení plynovodu Nord Stream2. Problém s plynem si také způsobila sama Evropská, když rozhodla omezit dodávky z Ruska plynovodem OPAL,“ vysvětluje si rostoucí ceny energií Knotek.

Jenže Nord Stream se může stát velmi snadno nástrojem geopolitického tlaku Ruska na Evropu, upozorňuje Peksa:

„Proto je naprosto zásadní zachovat jednotu a nakupovat plyn společně. Pokud to nebudeme dělat, nejvíce na tom budou bity právě východoevropské státy. Omezme možnost že nás skrze plyn bude někdo vydírat: proto společné nákupy plynu zahajme co nejrychleji.“

Rusko nemá zájem držet Evropu dlouhodobě v šachu, protože vyváží na Západ především komodity.
Ondřej Knotek (ANO)

Knotek mírní Peksovo varování s tím, že Česká republika má vlastní přípojku k Nord Streamu 2. „Takže naopak můžeme být zásobeni jak ze severu z Německa, tak z východu. Rusko nemá zájem držet Evropu dlouhodobě v šachu, protože vyváží na Západ především komodity, jejich ekonomika je na tom také závislá a bylo by to dlouhodobě proti jejich zájmu.“

DPH na energie

Plán na dočasné odpuštění DPH na energie, který chce Česko v EU prosadit, Knotek vítá. „I kdyby se stávajících 21 procent snížilo na 5 procent, je to významná podpora.“

Čtěte také

Peksa ale takové plošné opatření nepovažuje za nejlepší: „My jsme navrhovali, aby daleko víc peněz z emisních povolenek směřovalo k postiženým energetickou chudobou.“

„To prosazujeme na úrovni Evropského parlamentu i v českém národním kontextu dlouhodobě. Tato myšlenka je ve hře a byl by to dobrý kompenzační faktor pro dlouhodobou budoucnost: Peníze z emisních povolenek využívat pro ty nejchudší, kteří mají problém energie zaplatit,“ shrnuje Mikuláš Peksa (Piráti).

Pro dlouhodobou stabilitu ale potřebujeme predikovatelné náklady na povolenky a také, aby tyto peníze šly do postižených regionů.
Ondřej Knotek (ANO)

Knotek ale vidí i jiná řešení a připomíná, že v polovině října Evropská unie představila soubor opatření, které jsou především v rukou členským států.

„Mezi nimi jsou právě daňové slevy, energetické poukázky, které mohou být financovány z různých zdrojů. Pro dlouhodobou stabilitu ale potřebujeme predikovatelné náklady na povolenky a také, aby tyto peníze šly do postižených regionů, k postiženým lidem,“ připojuje se Ondřej Knotek (ANO).

Poslechněte si celou debatu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související