Ekonom: Když na spotřebitele nedolehne zdražení energií, nebude mít motivaci používat čisté zdroje

8. říjen 2021

Evropská komise se příští týden chystá představit návrh opatření na zkrocení vysokých cen elektřiny a zemního plynu. Předem ale varuje, že okamžitá řešení neexistují. Myšlenka na rozšíření celkového množství emisních povolenek, které by jejich ceny stlačilo dolů, by ale šla přímo proti strategii na zrychlování přechodu Evropy k využívání čistých energií, upozorňuje hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

Právě růst cen má spotřebitele motivovat k přechodu k zeleným zdrojům, připomíná. 

Čtěte také

„Izolovat spotřebitele od nárůstu cen je na úrovni národních vlád. Ale pokud budeme izolovat spotřebitele od nárůstu cen, tak to jde proti cílům Evropské unie na takzvaný Green Deal. Protože nebude cítit rozdíl mezi špinavou a čistou energií a nebude motivován spotřebovávat tu čistou. A tím budeme popírat evropské cíle na ozelenění.Green Deal má fungovat tak, že dolehne přímo na spotřebitele.“ 

A dodává: „Navíc je mýtus, že za růstem cen stojí jen zdražování povolenek. Velkou roli dnes hraje Rusko.“

Rusko má zájem na spuštění Nord Stream 2 – dostavba je považována za obrovský ruský úspěch a za políček do tváře Američanů.
Michael Romancov

To potvrzuje i politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov: „Rusko má obrovský vliv na cenu plynu, protože patří mezi vůbec největší světové těžaře a obchodníky.“

Čtěte také

Potvrdit ani vyvrátit pravdivost spekulací o cíleném navyšování cen tak, aby se urychlilo zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, Romancov nemůže. Považuje ale za logické, že taková podezření zaznívají.

„Rusko totiž evidentně má zájem na spuštění plynovodu – na tamní politické scéně je dostavba považována za obrovský ruský úspěch a za políček do tváře Američanů, kteří se tuto cestu snažili blokovat. Navíc je to vydáváno jako důkaz nejednotnosti Západu,“ vyjmenovává.

Hosty byli:
Viktor Daněk, zpravodaj v Bruselu, Český rozhlas
Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland
Dominik Rusínko, makroekonomický analytik ČSOB
Michael Romancov, politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity Praha

Variantou, jak vyjednat lepší ceny plynu, by podle Bartoně byla například společná unijní objednávka. Koordinaci nákupu ale v létě EU odmítla, tvrdí ekonom. „My nicméně nevidíme do zákulisních jednání a mohly tam být nějaké realistické politické důvody.“

Dodává však, že množstevní slevu by konec konců mohla dostat i menší skupinka evropských států.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.