Energie zdražují a bude to pokračovat. „Je to i záměr, abychom víc šetřili zdroje,“ tvrdí ekonom
Ceny energií na burze dál rostou. Odběratele proto čeká výrazné zdražování a vláda zvažuje podpůrná opatření, kterými by domácnosti ochránila před možnými finančními potížemi. Idea příspěvků pro ty, kteří si nepřipláceli za fixaci cen energií, se ale nezamlouvá ekonomovi České spořitelny Michalu Skořepovi: „Vytvoří to velmi nevhodné motivační signály do budoucna,“ varuje.
„Celá populace si pak může říct: ‚Aha, je tady vláda, která nás podpoří. Jakmile přijde nějaký nepříznivý šok, můžeme se obrátit na vládu a ta to zaplatí.‘ Ale nezaplatí to vláda, ty peníze jsou nás všech – daňových poplatníků,“ upozorňuje.
Čtěte také
Skořepa by proto šel raději cestou sociálních dávek. Ty totiž adresněji pomohou domácnostem, které se dostanou do skutečně fatálních problémů.
„Bude jich ale velmi málo,“ odhaduje a vysvětluje, že měsíční rodinný rozpočet zasáhne zdražování v rozsahu nižších stokorun.
Snaha bránit se dopadům zdražování energií považuje ekonom za paradox: „Do budoucna bude energie pravděpodobně dražší v důsledku toho, že se posouváme ‚zeleným směrem‘. A je to v podstatě záměr – jedna z možností, jak společnost tlačit k tomu, aby méně čerpala energetické zdroje a abychom více šetřili. Měli bychom chtít, aby ceny dopadly do rodinných a firemních rozpočtů tak, abychom se my všichni začali v této oblasti chovat odpovědněji.“
Měli bychom chtít, aby ceny dopadly do rodinných a firemních rozpočtů tak, abychom se my všichni začali v této oblasti chovat odpovědněji.
Michal Skořepa
S tím souhlasí ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. Varuje nicméně před ideou „nulové energetiky“. Snahou prospořit se k tomu, že téměř nebudeme spotřebovávat energie, totiž můžeme způsobit výrazný vzrůst nákladů na distribuci a zajištění energií.
Cestou jak ušetřit je bezpochyby i změna dodavatele, říká výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Je ale potřeba dát si pozor na srovnávání dodavatelů, kteří ještě změnu cen neohlásili, s těmi, kteří už představili nové sazby.
Zuzana Švejdová, ekonomická redaktorka, Český rozhlas
Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií
Michal Skořepa, ekonom České spořitelny
Michal Macenauer, ředitel strategie poradenské společnosti EGÚ Brno
„Je možná dobré ještě chvíli vyčkat. Nebo se dodavatele zeptat, jakou plánuje cenu pro rok 2022,“ radí. Jedním dechem ale dodává, že zdražovat budou dříve či později zřejmě všichni.
Jak může cenu energií ovlivnit poskytovatel energií? A co se stane, když dodavatel zkrachuje? Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové.
Související
-
Hypotéky jsou stále ještě levné, lidé si půjčují pod inflací, hodnotí Novotný z Investičního webu
Inflace v Česku roste, dosahuje 4,1 procent a podle odhadů do konce roku překoná pětiprocentní hranici. Podobně vysoká čísla zneklidňují některé ekonomy i podnikatele.
-
Michl z ČNB: Do roka se inflace zase sníží, teď se pohybujeme mezi lockdownem a naskočením ekonomiky
Srpnová inflace se meziročně zvedla o 4,1 %. „Hlavním důvodem růstu cen je zvyšování cen surovin ve světě,“ vysvětluje situaci člen rady České národní banky Aleš Michl.
-
Plýtváme vším, energií, talenty i vodou. Změňme se na ekonomiku talentu, radí exministr Pilný
Pomohlo by Česku „proinvestovat se z krize“, jak navrhuje vláda? Ale do čeho bychom měli vůbec investovat? Řešení hledají ekonomové Ivan Pilný a Filip Matějka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka