Embargo na ruskou ropu přišlo pozdě. Do konce roku budeme Putinovu válku dál platit, tvrdí novinář Palata

1. červen 2022

Evropská unie se dohodla na šestém balíku protiruských sankcí, které obsahují částečné embargo dovozu ruské ropy. „Šestý balík sankcí není úspěch. Embargo přichází příliš pozdě a má mnoho výjimek,“ uvádí v Pro a proti komentátor Deníku Luboš Palata.

Redaktor Hospodářských novin Ondřej Houska považuje sankce za unijní úspěch v rámci reálných možností.

Bylo by skvělé zastavit import ropy z Ruska, Putinovi dát facku a zastavit válku.
Ondřej Houska

„Nežijeme v ideálním světě. Bylo by skvělé zastavit všechen import z Ruska, v Kremlu dát Putinovi facku a donutil ho zastavit válku. Takto ale svět nefunguje.“

Jde o úspěch v mezích možného, souhlasí Palata. „Ale ty meze jsou velmi problematické. Ukazuje se, že Evropa je velmi závislá dodávce ruských energetických surovin, a to nás žene do situace, kdy Ukrajině pomáháme miliardami eur, ale zároveň posíláme desítky miliard Rusku na vedení války.“

Česko, Slovensko a Maďarsko bude Putinovi dál posílat peníze na válku.
Luboš Palata

„Především se ukázalo, jak závislá na Rusku je Česko,“ dodává Palata. „Museli jsme se dostat do skupiny zemí, žádajících zásadní výjimky, které významně nabourávají ,ono‘ embargo. My, Slovensko a Maďarsko budeme Putinovi dál posílat peníze za ropu na válku.“

Čtěte také

Houska připomíná, že kdyby embargo platilo v plném rozsahu, v řadě zemí EU včetně Česka by si motoristé naftu už nenatankovali. „A v případě plynu bychom odstavili továrny, v zimě by lidé mrzli. Jsou k tomu lidé ochotni? Samozřejmě, že ne,“ odpovídá si novinář.

„V zájmu toho, aby Ukrajinci trpěli méně, nejsme sami schopni trpět. Jsme ochotni nést určitou bolest, ale nejsme ochotni se velmi tvrdě omezit. A zkuste vyhrát volby s heslem, že zakážete jezdit autem, protože nebude nafta. Opravdu nežijeme v ideálním světě,“ opakuje Houska.

Embargo na dovoz ropy je vítězství

Od ruské anexe Krymu Česko neudělalo nic pro snížení závislosti na ruských energetických surovinách, kritizuje Palata.

„Dokonce jsme vypověděli kontrakt na dodávky plynu z Norska. Nedokázali jsme ani navýšit kapacitu ropovodu TAL, který by nám umožnil nakupovat ropu odjinud.“

Čtěte také

Státy EU se také měly shodnout v zákulisí, a pak embargo vyhlásit jako vítězství, soudí Houska.

„Přesto došlo k druhému nejlepšímu postupu: Embargo na dovoz 90 procent ruské ropy bude a jako symbolický krok je to skvělé. Ale ceny ropy jsou vysoké, takže je možné, že Evropa přestane financovat ruskou agresi, ale bude ji financovat někdo jiný. To se bavíme se o Indii nebo Číně.“

Redaktor Hospodářských novin a bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v Bruselu Ondřej Houska.

Zásadní problém je teď čas, tvrdí komentátor. „Těch 90 procent omezení nákupu ropy na konci roku je pozdě. Během té doby se na Ukrajině může stát obrovské množství strašných věcí a my to do konce roku budeme dál financovat,“ shrnuje Luboš Palata.

Ano, peníze do konce roku do Ruska potečou, ale jaká je alternativa? Okamžité zastavení dodávek nejsou občané Česka i EU schopni snést ani s ním souhlasit. Čas na snižování závislosti na Rusku jsme promrhali. Je tak pokrytecké kritizovat Německo, jak se pomalu rozhoupává k dodávkám zbraní. Přitom jsme v dodávkách energií na Rusku asi tou nezávislejší zemí, říká Ondřej Houska.

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové v audiozáznamu.

Spustit audio

Související