Dostali jsme lék Favipiravir z Japonska, je to velký úspěch, říká ministr Vojtěch. Jaké další léky se zkoušejí na covid-19?
Účinný lék na onemocnění způsobené novým typem koronaviru zatím neexistuje. Lékaři proto zkoušejí různé alternativy – například léky, které byly původně vyvinuty pro léčbu jiných nemocí. Příklady některých uvádí ve svém příspěvku redaktor Štěpán Sedláček. O lécích, které se zkoušejí na onemocnění covid-19, mluvil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci.
Aktuálně lékaři nejčastěji používají medikamenty určené k léčbě malárie a autoimunitních onemocnění. Tyto léky, obsahující látky chlorochin a hydroxychlorochin, zařadila do velkého testu i Světová zdravotnická organizace (WHO).
Čtěte také
Někteří vědci ale varují, že neproběhlo dostatečně rozsáhlé klinické testování na nemocných covidem-19, a proto by se s nasazováním těchto léčiv mělo postupovat opatrně.
Americký chemik Derek Lowe třeba upozorňuje, že látka hydroxychlorochin snižuje aktivitu vrozeného imunitního systému. A odborníci připomínají také to, že zvýšená poptávka po určitých lécích ve spojitosti s koronavirem může způsobit jejich nedostatek pro pacienty s chorobami, na které byly speciálně vyvinuty.
Experimentální léčba v Česku
Také české zdravotnictví přistupuje k experimentálnímu využívání některých léků. Jde například o antimalarikum Plaquenil, které podávají pacientům v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).
Čtěte také
„Je u něj v testech in vitro (v buněčných kulturách) prokázáno, že do určité míry blokuje virus. A další výhodou je, že tlumí přestřelenou zánětovou reakci. Je ale pravda, že studie nejsou jednoznačně průkazné, a že taky lék nebyl vyvinut přímo na covid-19,“ říká přednosta Kliniky infekčních nemocí při ÚVN Michal Holub.
Ministerstvo zdravotnictví také dočasně povolilo používání neregistrovaného léku Hydroxychloroquine-sulfaat Teva, který využívá stejnou účinnou látku jako Plaquenil.
Vojtěch: Máme Favipiravir
„Dostali jsme lék Favipiravir z Japonska, je to velký úspěch. Hlavním partnerem jeho aplikace je Všeobecná fakultní nemocnice. Ještě nevíme, kdy bude poprvé aplikován. Zdá se, že jde o slibný lék pro středně závažné případy onemocnění covid-19. Lék by měl být k dispozici pro české pacienty v řádu dní,“ řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Potenciál mají podle Vojtěcha i další léky.
Zdůraznil však, že jde pouze o experimentální léčbu. Dodal také, že byl vydán zákaz vývozu 800 specifických léků, které musí zůstat k dispozici českým pacientům. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová upozornila na seznam hodnocených léčiv na nemoc covid-19 na webu SÚKL.
„Remdesivir zajišťuje americká centrála Gilead Sciences. Česká republika by měla být jednou z prvních zemí střední a východní Evropy, která lék obdrží. Ministerstvo zdravotnictví následně vydá opatření, které zajistí jeho okamžité podávání. Favipiravir zajišťuje Čína, osloveno bylo i Japonsko. Jakmile budou vyladěny diplomatické nóty s Japonskem, spustí se ihned logistické procesy. Japonsko by mělo poskytnout dar, který se podá přibližně 20-25 pacientům ve Všeobecné fakultní nemocnici. Favipiravir funguje spíše v raných fázích onemocnění. Další zásoby plánujeme nakoupit,“ uvedla Storová.
Podrobnosti najdete také v online zpravodajství na serveru iRozhlas.cz
Související
-
Akademici ve Vestci otestovali stovky vzorků na koronavirus a pracují na nové metodě testování
V laboratořích ve Vestci u Prahy probíhá za nejpřísnějších opatření testování vzorků na nový koronavirus. Potvrzení pozitivního výsledku trvá dva dny.
-
Luboš Palata: Poločas koronaviru. ČR má ve V4 nejvíce obětí, ale více demokracie než Poláci a Maďaři
S blížícím se vyvrcholením Velikonoc se dostáváme do jakéhosi poločasu našeho souboje se zákeřným koronavirem.
-
„Vzbudil jsem se s příznaky nachlazení.“ Vědec uzdravený z nákazy koronavirem se bál eboly
Pedagog z České zemědělské univerzity se podělil o své zkušenosti s novým typem koronaviru, kterým se nakazil v Kamerunu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka