Dobrý a ještě lepší František Nepil. Měl dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas, řekl o něm Rudolf Křesťan
Málokterý spisovatel naplnil význam slova „vypravěč“ tak vrchovatě jako František Nepil. Své vtipné, lidské a mile vypointované texty totiž dokázal i výborně interpretovat.
Jeho jméno se sice neobjevuje v jedné řadě s velikány české literatury, ale popularita, kterou si mezi čtenáři získal, byla značná.
Projasnit a povzbudit
„Píšu, abych projasnil a povzbudil,“ řekl František Nepil v roce 1989 v pořadu A léta běží a popsal to docela přesně. Měl schopnost v běžných situacích, které zažívá většina z nás, vyhmátnout vtip a poezii, a zároveň je vztáhnout k obecně sdíleným hodnotám.
František Nepil se narodil 10. února 1929 v Hýskově na Berounsku v rodině zedníka. Po maturitě na obchodní akademii pracoval jako propagační referent Československých hotelů, pak nastoupil jako reklamní textař v podniku Merkur.
Za největší úspěch tohoto působení považoval texty pro rozhlasovou propagační relaci, kterou psal ve stylu forbín Wericha a Horníčka, kteří mu jeho relace devět let četli. Od té doby se datovalo jeho přátelství s Janem Werichem.
Nejen novinář ale i spisovatel
Nepil se zároveň věnoval i volné tvorbě, protože, jak říkal, „každý propagační textař si o sobě myslí, že je tak trochu Hemingway“. Nejprve jen občas a od 60. let už pravidelně publikoval své povídky, články a fejetony v řadě periodik.
V 60. letech začal vydávat také knihy. Pro dospělé i pro děti. Dokonce života jich vydal kolem tří desítek. Mezi nejoblíbenější patří Střevíce z lýčí, výbory z fejetonů nebo Jak se dělá chalupa. Z dětských Makový mužíček, Já, Baryk nebo Polní žínka Evelýnka. František Nepil psal také scénáře pro Spejbla a Hurvínka.
Dobrácký a lišácký hlas
V 60. letech začal Nepil spolupracovat také s rozhlasem, kam v roce 1969 nastoupil jako zaměstnanec. Zabýval se tu jednak tvorbou pro děti: psal hry, pohádky, připravoval pořady. U dospělých posluchačů si získal oblibu svými povídkami a především fejetony, které sám četl.
Nebyl to jen sám obsah Nepilových textů, ale i jeho osobité podání, co měli posluchači tak rádi. Nepil měl, jak po jeho smrti řekl fejetonista Rudolf Křesťan, dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas. Asi nejznámější a nejoblíbenější byly jeho cykly fejetonů Dobré a ještě lepší jitro a Moje země, které četl v 70. a 80. letech.
V rozhlasovém archivu se vedle některých Nepilových fejetonů a četby z jeho knih dochovalo i několik pořadů, kde spisovatel hovoří. Ukázky si poslechněte v Archivu Plus. (repríza)
Související
-
Vilém Hejl: Velký talent, ale to nejlepší by napsal, kdyby žil dál
Když 23. ledna 1989 v Mnichově nečekaně zemřel český spisovatel Vilém Hejl, zpráva o jeho úmrtí zapadla. Praha totiž žila úplně jinými událostmi.
-
Hugo Haas: „Co se po mně chce? Chce se mě trhat na kusy?!“
„Já chodil na konzervatoř. Tam jsem se učil trochu zpívat a taky jsem chodil k Janáčkovi do fonetiky a vůbec jsem se nezajímal o drama, o herectví,“ vyprávěl Hugo Haas.
-
Ivan Sviták v obnoveném převleku za vědce
Filosof Ivan Sviták působil jako pedagog, vědecký pracovník a spisovatel, ale také jako ideový a politický inspirátor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.