Dobrovský a Dienstbier: Novináři roku 1968 a pak i významní politici
Luboš Dobrovský a Jiří Dienstbier, dva významní rozhlasoví publicisté roku 1968. Jejich osudy přiblíží pořady z cyklu Rok 68 na vlnách.
V 60. letech patřil Luboš Dobrovský (1932–2020) k předním rozhlasovým novinářům. Za normalizace působil aktivně v disentu a po listopadu 1989 byl šéfem obrany, kancléřem na Hradě i velvyslancem v Moskvě.
Čtěte také
Po odchodu ze státních služeb často komentoval veřejné dění. Velmi kritický byl k české politice, ale už tehdy i směrem k Ruské federaci a varoval i před Vladimirem Putinem.
V cyklu Rok 68 na vlnách připomíná Luboše Dobrovského publicista Pavel Hlavatý. Stejně, jako v další části pořadu i dalšího politika, novináře a disidenta Jiřího Dienstbiera st. (1937–2011).
Dienstbier st.
Proslul jako první československý ministr zahraničí po listopadu 1989. Za jeho působení se kácela železná opona a zemi opouštěla sovětská vojska.
Čtěte také
Byl také předsedou mimoparlamentních Svobodných demokratů, tedy strany, která vznikla v 90. letech – a po pár letech zas zanikla.
Dienstbier byl později tři roky zvláštním zpravodajem Komise pro lidská práva OSN pro země bývalé Jugoslávie.
V senátních volbách 2008 byl zvolen jako nestraník na kandidátce ČSSD, v Senátu byl až do konce mandátu, resp. do roku 2011.
Pořady můžete na webu poslouchat jen do 14. září 2024.
Související
-
Velký bojovník a skvělý komentátor. To byl Luboš Dobrovský, disident a diplomat
Život ministra obrany, diplomata a disidenta Luboše Dobrovského byl plný zvratů, podrobně ho přibližuje publicista Pavel Hlavatý.
-
Karel Hvížďala: Luboš Dobrovský, tvrdý kritik a velký ironik
„Za protestní chování mohou především politici, kteří odmítli naslouchat ještě někomu jinému než svým vlastním fanouškům a podporovatelům.
-
Ondřej Konrád: Muž nekompromisních zásad Luboš Dobrovský
Některé věci zůstanou v člověku zřejmě natrvalo. Aspoň se tak zdálo podle některých rysů chování u Luboše Dobrovského.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.