Velký bojovník a skvělý komentátor. To byl Luboš Dobrovský, disident a diplomat
Život ministra obrany, diplomata a disidenta Luboše Dobrovského byl plný zvratů, podrobně ho přibližuje publicista Pavel Hlavatý. „Rusko stále vnímá středo a východoevropský prostor jako svou sféru vlivu. Nevidět tuto hrozbu znamená zavírat oči před jasnými bezpečnostními riziky a hrozbami.“ Slova, která dnes málokoho zaujmou, protože jsou „jen“ pravdivá. Jenže stojí za to připomenout, že Luboš Dobrovský je pronesl v březnu 2009.
Podobně jasnozřivý odhad měl v létě 2018, když v rozhovoru pro Hospodářské noviny komentoval vládní spojení hnutí ANO Andreje Babiše se sociální demokracií. Ta tehdy tvrdila, že bude v Babišově vládě garantem prozápadního vývoje.
„Kdybychom se rozhodli věřit sociálním demokratům v jejich pokusu o sebevraždu, dopustili bychom se stejného omylu jako ti, kdo uvěřili v prospěšnost jejich spojení s komunisty před sedmdesáti lety,“ řekl k tomu Dobrovský.
O tři roky později se sociální demokracie nedostala ve volbách do Sněmovny.
Rozhlasák a disident
Zásadový, statečný, pracovitý, přátelský, stále plný nápadů, výjimečně charakterní. Tak hodnotili Dobrovského přátelé, když v lednu 2020 zemřel.
Čtěte také
Měl za sebou život plný nečekaných změn. Narodil se v únoru 1932 v Kolíně, koncem 50. let nastoupil do rozhlasu, kde do začátku normalizace Gustáva Husáka působil jako komentátor a zahraniční zpravodaj.
Později byl skladníkem, čističem oken a topičem. Jako jeden z prvních podepsal Chartu 77 a redigoval samizdatové publikace včetně Lidových novin.
V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničí, od října 1990 do července 1992 byl československým ministrem obrany, po mnoha letech prvním civilistou v této funkci.
Jako náměstek ministra zahraničních věcí Jiřího Dienstbiera se zasloužil o vyjednání dohody o odchodu sovětských okupačních vojsk z Československa, podepsané v únoru 1990.
„Moskva to chtěla řešit v rámci evropského procesu, Občanské fórum prosazovalo odsun jako čistě dvoustrannou, československo-sovětskou záležitost. Sověti na to po úmorných jednáních zejména náměstka ministra zahraničí Luboše Dobrovského přistoupili. Luboš byl velkým bojovníkem," vzpomínal Michael Kocáb.
Dobrovský později vedl kancelář prezidenta Václava Havla a v letech 1996 až 2000 zastupoval Českou republiku jako velvyslanec v Rusku. V roce 2002 ho Havel ocenil Řádem Tomáše Garrigua Masaryka.
Celý životní příběh Luboše Dobrovského si můžete poslechnout v audiozáznamu.
Související
-
Zemřel Luboš Dobrovský. „Člověk, který spolupracoval s StB, je nedůvěryhodný,“ řekl na Plusu
„Mívám pocit, že ona naděje, kterou jsme měli a kterou jsme se také pokoušeli vyvolávat a vytvářet ve veřejnosti,“ říká novinář, politik a překladatel Luboš Dobrovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.