V srpnu na Plusu vysíláme cyklus pořadů spojených s Československým rozhlasem, hlavně v krizových dobách okupace. Poslechněte si Portréty s profily zasloužilých rozhlasáků a mnoho dalších historických pořadů s podobnou tematikou.
Nejnovější články
-
„Pod kotlem naloženo.“ Táta byl jako ve filmu Vlny vždy připravený se naštvat, vzpomíná Dobrovský
„Film Vlny je alegorie. Každá postava reprezentuje více, než sama hraje,“ říká Jan Dobrovský, syn bývalého redaktora, kterého ve filmu ztvárnil Martin Hofmann.
-
Vlny byly silný zážitek, říká Třeštíková. „Velký film nevzniká podle šablon,“ oponuje publicistka
Film Vlny poputuje do boje o Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. „Film je předvídatelný,“ hodnotí publicistka. „Není,“ namítá Třeštíková.
-
„Už po pár dnech část kolegů litovala, co vysílala za okupace." Karel Sedláček o startu normalizace
V okupační dny měl rozhlas významnou roli, vysílal i vzkazy rodin nebo možná odbojových skupin. Brzy se ale atmosféra změnila, popisuje legendární hlasatel Karel Sedláček.
-
Vzdor a propaganda. V srpnu 1968 zněl éterem odpor i prookupační vysílání z Albánie a Číny
Co vysílaly zahraniční rádia i prookupační stanice? Co se dochovalo v rozhlasových archivech z autentických nahrávek dnů okupace?
-
Po reportáži z prvních srpnových dnů 1968 se redaktor Volný stal legendou
Novinář a rozhlasový redaktor Sláva Volný byl jedním z prvních, kteří na mikrofon zaznamenali reakce obyvatel Prahy na sovětské tanky v ulicích.
-
Ženy se také stavěly proti okupaci. Ve středu odpoledne je připomene festival NeverMore68
„Jako společnost jsme nebyli zvyklí dávat prostor ženám. V posledních letech se to obrací a my jsme se k tomu chtěli připojit,“ říká autorka festivalu Šubrtová.