Po reportáži z prvních srpnových dnů 1968 se redaktor Volný stal legendou
Novinář a rozhlasový redaktor Sláva Volný (1928–1987) se zapsal do povědomí veřejnosti reportážemi ze srpna 1968. Byl jedním z prvních, kteří na mikrofon zaznamenali reakce obyvatel Prahy na sovětské tanky v ulicích.
Tehdy vznikla reportáž, která se stala doslova rozhlasovou legendou. Po emigraci se Sláva Volný stal výraznou posilou československého vysílání mnichovské Svobodné Evropy.
Čtěte také
Představte si vysokého, štíhlého muže s bradkou a tmavými brýlemi, přes rameno reportážní magnetofon a v ruce mikrofon. Prototyp průbojného rozhlasového reportéra – takový byl v šedesátých letech redaktor zemědělských pořadů Sláva Volný, autor těch nejemotivnějších záběrů okupované Prahy.
Své paměti nazvané Kvadratura času původně vysílal na pokračování na vlnách Svobodné Evropy, později vyšly i knižně.
Příběh jeho slavné reportáže zpracoval v roce 2011 v dokumentárním pásmu publicista Jan Sedmidubský. Na webu poslouchejte až do 20. září 2024.
Související
-
Nahrávky, ze kterých zní smutek a tragédie. Reportér Sláva Volný zachytil náladu Čechoslováků
Rozhlasovému reportérovi Slávovi Volnému se podařilo 21. srpna 1968 utéct z obsazené budovy rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze a celý den točil dění v ulicích.
-
Skutečný reportér od nátury. Sláva Volný natáčel v ulicích okupované Prahy
V srpnu 1968 byl v ulicích Prahy s mikrofonem v ruce jediný rozhlasový reportér, který zachycoval bezprostřední reakce a dění v centru hlavního města.
-
Sláva Volný: 21. srpna 1968. Jak jsem mohl změnit dějiny země
Vracet se ve vzpomínkách je záležitost vždycky ošidná. Svým způsobem se to dá přirovnat k archeologickému průzkumu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.