David Černý: Spitfire s křídly? K vojenské historii mám blízko, je to má srdeční záležitost
„Nikdy jsem o sobě neříkal, že jsem provokativní – a když jsem něco o sobě řekl, tak že jsem pilot nebo sochař. Všem ostatním adjektivům se zásadně vyhýbám,“ říká sochař David Černý, mj. autor nové instalace spitfirů s motýlími křídly na pražské Národní třídě. „Spitfire je pro mě symbol prvního zapojení československých vojáků do západní armády. Osudy našich pilotů jsou pro mě silná a srdeční záležitost,“ doplňuje.
„Je to pro mne hrozně silná část historie, ostatně i můj dědeček byl obránce Staroměstské radnice, takže mám k vojenské historii docela intenzivně blízko a asi to nikdy nebudu schopný jen tak přejít,“ vysvětluje.
Čtěte také
David Černý vzbudil nedávno velké emoce, když se v České televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou z Galerie hl. m. Prahy (GHMP).
„Měli jsme nějakou diskusi s nějakou paní, která je z GHMP, a mně to přišlo dost smutné. A na to, proč se ta diskuse rozvířila, mám soukromou teorii: je to zástupný problém. Jde o zásadní změnu v diskursu přístupu k soukromému majetku – to totiž jde ruku v ruce.“
„Je to pro mě naprosto nepochopitelná věc – ale tak dva roky zpátky byl člen vládní strany, tuším Pirátů, schopen prohlásit, že člověk má nárok na, tuším, 34 m2 bytu, a pakliže bude mít víc, už je to nadstandard,“ říká Černý. (Pozn. red. – podobnou teorii ale Piráti následně dementovali.)
Čtěte také
„Myslím, že to s tím velmi úzce souvisí, protože začíná docházet ke zpochybňování soukromého majetku. Když si koupíte domeček v Praze, budete mít předzahrádku a posadíte si tam kopii Braunovy sochy nebo trpaslíka, tak přijde někdo z GHMP a začne vám říkat, že se mu to nelíbí a že si to máte dát jinam?“
„V Holandsku tohle funguje tak, že v těch komisích sedí asi ,normální‘ lidé anebo tam mají principy nastavené tak, že to funguje. Tady to nefunguje a v rámci naší lokality a času to bohužel zatím fungovat asi nebude,“ dodává umělec.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Petra Šimůnka.
Související
-
Na půlnoc se otočí o 180°, popisuje výtvarník Černý sochu, která podpírá budovu v Karlíně
„Takhle funguje společnost,“ popisuje koncept budovy Fragment výtvarník a sochař David Černý.
-
David Černý: Mohl bych si dělat, co chci. Kdybych nebyl...
Kontroverzní umělec brzy oslaví 50. Chystá teď vinárnu, kde budou obsluhovat roboti, a rád by sí prý dodělal pilotní zkoušky na boeing. Poslechněte si rozhovor o to...
-
Růžový tank číslo 23 Prahu nikdy neosvobozoval. Legendu z něj...
Vzpomenete si, jaké číslo měl tank na pražském Smíchově? Možná jste ho jako školou povinní museli malovat v hodinách výtvarné výchovy a vzpomínáte si na číslo 23. K...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.