Daniel Kroupa: Ministr pro Evropu

1. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlajky Evropské unie (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Vítězné koalice připravující novou vládu oznámily, že uvažují o zřízení funkce ministra pro Evropu. Zdůvodňují to tím, že se blíží předsednictví České republiky v Evropské unii a bude tedy třeba efektivněji koordinovat činnosti různých ministerstev a dalších úřadů. Nezávisle na tom se taková funkce bude hodit pro zlepšení postupu při projednávání unijní legislativy a její implementaci do našeho právního řádu.

Dosud se o tuto agendu dělilo ministerstvo zahraničí, Úřad vlády a další ministerstva. Nový ministr nebude potřebovat novou budovu, ale postačí mu jedna kancelář a přesně definované pravomoci, na jejichž základě bude moci úkolovat podřízené složky.

Čtěte také

Takové zdůvodnění dává smysl, ale přesto je považuji za nedostatečné, protože neobsahuje to nejdůležitější, kvůli čemu ministra pro Evropu potřebujeme. Jeho hlavním posláním by totiž mělo být prosazování změny ostudného postoje našich politiků a velké části veřejnosti k Evropské unii.

Proč ostudného? Není takový výraz přehnaný? Bohužel nikoli. Rozhodně ne v situaci, kdy slýcháme řeči o „diktátu z Bruselu“ nejen z úst extremistů, ale z projevů členů vlády i samotného premiéra. 

Začalo to již při našem vstupu do Unie, když někteří politici zavádějící nepopulární kroky v rozporu se skutečností prohlašovali, že nám to nařizuje unijní legislativa. Nebo když si přisvojovali úspěchy, které byly jednoznačným důsledkem našeho členství v tomto uskupení.

Kverulantská republika

Na nepřátelskou propagandu, která nepravdivě hlásala, že se naše republika členstvím v Unii připravila o suverenitu, reagovali nikoli vysvětlením pravého stavu věcí, ale tím, že začali vystupovat jako obhájci českých zájmů v nepřátelském prostředí.

Čtěte také

Tito „hrdinové“ jezdili do Bruselu údajně bojovat za nás, za Čechy, proti cizákům, kteří nám jenom chtějí uškodit. Při tom však „bojovali“ jen o zvýšení dotací pro své firmy na úkor ostatních. O nic jiného nešlo ani v případě takzvaného „zrušení zastropování dotací“, které se dokonce stalo součástí vládního programu.

Vznikl tak obraz Evropské unie, který je nejen pokřivený, ale doslova obrácený. Vždyť právě díky tomu, že zůstáváme suverénním státem, sedíme v Evropské radě u stolu s hlasem stejně silným, jako státy s mnohem větším počtem obyvatel. Můžeme při vyjednávání podávat návrhy a přesvědčovat o nich většinu, můžeme projednávaná důležitá usnesení dokonce i zablokovat pro celou Evropu v případě, že jsou pro nás nepřijatelná.

Nebylo snad ostudné, když naši politici při takovém jednání své návrhy nepředložili, s usnesením mlčky souhlasili a doma proti němu veřejně vystupovali, jakoby za jeho znění mohl někdo jiný? Tak tomu v posledních letech bylo ve více než 95 procentech.

Daniel Kroupa

Není divu, že na nás partnerské státy pohlížejí jako na kverulantskou republiku a jedinou naší útěchou může být, že kolem nás jsou ještě horší země.

V tomto ohledu tedy nový ministr pro Evropu nebude mít lehkou práci. Je smutné, že s ní bude muset začít u kolegů, s nimiž bude sedět ve vládě. Přejme mu v tom mnoho úspěchů.

Autor je filozof a pedagog

autor: Daniel Kroupa
Spustit audio