Co nejvíc šumu vyhovuje těm, co rádi vládnou v chaosu. I proto, že nám pravdivých signálů tak ubývá, myslí si moderátor Moravec, host Tomáše Sedláčka
Páteční speciální Interview Plus patřilo dvěma vysokoškolským kantorům a spolužákům. Ekonom Tomáš Sedláček si totiž pozval moderátora České televize Václava Moravce. Celý rozhovor by se dal s nadsázkou nazvat Otázky Tomáše Sedláčka s hostem Václavem Moderavcem, přesně tak totiž svého hosta v úplném závěru pořadu nazval.
Čtěte také
Jak vést dobrý rozhovor a musí být na konci vždy vítěz a poražený? Ptá se Sedláček. Podle Václava Moravce by výsledek neměl být neutrální, to by prý bylo až příliš alibistické.
„Ke kritickému myšlení, k pření se o různá fakta, k míře svobody slova, stejně tak k novinářskému aktivismu podle mého patří, a na to v poslední době často zapomínáme, odpovědnost… Člověk může vést rozhovor kultivovaně, může být razantní a říct: podívejte se, tady se neshodneme.“ Taky se občas snaží hosty vykolejit, a to tím, že položí zdánlivě nesouvisející dotaz.
„Abych přerušil jejich PR monolog. Ale rozhodně mně, jako novináři, nepřísluší toho člověka zesměšňovat, urážet. Protože mám zodpovědnost a vyžaduji ji i od svých hostů,“ přiznává Moravec.
Šachmatové otázky?
Sedláčka zajímá, jestli je cílem moderátorových otázek položit hostovi „šachmatovou“, tedy takovou, na kterou vlastně není schopný odpovědět. „Je to můj cíl, ale zároveň, když si mele svou a stejný dotaz položím 2krát, 3krát, tak si říkám, že je až příliš laciné klást ji pošesté, sedmé a osmé. Když ho tedy nechci usvědčit ze lži, ale pokud mám normální, zjišťovací dotaz, tak položím nějakou úplně mimo.“
Čtěte také
Jako příklad pak uvádí rok a čtvrt starý pořad z cyklu Otázek Václava Moravce, kde byl jediným hostem Andrej Babiš (ANO).
„Premiér přesně jel tu strategii z pohádky, tedy jak Jeníček s Mařenkou prchají před Ježibabou,… a žena na poli jede zdržovací taktiku. Přesně to Babiš v tomto rozhovoru dělal. Tak jsem mu položil otázku, jestli má rád pohádky, což ho úplně vykolejí, dostane z role. Metafora – ty o koze a on o voze – na tuto situaci platí. Pro diváka to má daleko větší vypovídací hodnotu, než abych se s ním neustále přetahoval. Jeho strategie je udělat ze mne afektovaného moderátora. (Chce) ty své voliče přesvědčit: podívejte se, jak mě nemají novináři rádi, zvlášť novináři médií veřejné služby. Protože to je ta entita, která je součástí pražské kavárny apod.“
Běsnění s koronavirem
A co Moravec, který se jako novinář živí už téměř 30 let, používá za finty? Jak se dokáže soustředit v přípravě na každotýdenní hodinový, respektive dvouhodinový kolotoč otázek a odpovědí? „Já třeba zjišťuji, že se mi mnohem hůř čtou knížky, než když jsem studoval. Když jsme byli mladí, tak byl problém ne je číst, ale vůbec sehnat. Neměli jsme na ně peníze a blbě se sháněly. Teď je to naopak,“ popisuje ekonom Sedláček.
Čtěte také
„Daleko pečlivě přemýšlím nad tím, co je a co není podstatné. Dřív jsem to v takové míře nedělal,“ odpovídá Moravec. Donedávna si ráno zapnul televizi a večer končil s Událostmi komentáři. „Jasně, pustím si Český rozhlas Plus, když jedu z chalupy do Prahy, abych věděl, co se děje, zároveň si ale udržuji jistý odstup.“
„Kupříkladu (současné) běsnění s koronavirem ukazuje, že zapadne mnohem víc důležitějších témat, která se sice ze současné perspektivy jeví jako míň důležitá, přitom jsou ale zásadní.“ Zmiňuje dlouhodobé důsledky takového šílenství na ekonomiku (a nejen na ni).
„Za Čapka platilo, že není nic staršího než včerejší noviny. Studentům s oblibou tento citát parafrázuji s tím, že dnes není nic staršího než před vteřinou vydaný tweet.“
Signály a šumy
Množství balastu, který je neustále kolem nás, pak podle Moravce lidi odvádí od soustředění se na důležité věci. „Už kniha Signál a šum Natea Silvera tvrdí, že pravdivých signálů máme stále míň, zatímco šumu nám přibývá. Šum nás odvádí i od soustředění.“
Silverovu metodu pak Moravec rád používá, i pokud má komentovat svět sociálních sítí. „Sociální sítě a fake news mi přijdou zprofanované. Metoda signálu a šumu se totiž velmi hodí těm, co rádi vládnou v chaosu. Protože to umějí. Vyhovuje jim co největší množství šumu. A to, že nás moderní technologie a sítě odvádějí od signálů a utápějí v šumu – to je nepochybné,“ dodává Václav Moravec.
Víc si poslechněte v adiozáznamu speciálního Interview Plus Tomáše Sedláčka.
Související
-
Když nám do konce života bude jako dnes, není to špatná zpráva, odmítá modlu růstu Tomáš Sedláček
K jak velkému blahobytu jsme se dopracovali a jak ovlivňuje to, jak nahlížíme společenské i politické dění? Hostem Leonarda Plus je ekonom Tomáš Sedláček.
-
Tomáš Sedláček: Evropská unie kašle na lásku. Stačí, když se obchoduje. A ono to funguje
Evropa si právě vybírá svě nejvyšší vedení. O volbě i dalších tématech si Václav Pešička povídá s ekonomem a filozofem Tomášem Sedláčkem.
-
K etickému myšlení je třeba dobohatnout, soudí ekonom Tomáš Sedláček
Jsme bohatší a zdravější, přesto máme pocit, že nás drtí krize. Nejen o tom, proč nejsme spokojeni s tím, jak si žijeme, hovořil host Leonarda Plus ekonom Tomáš Sedláček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.