Tomáš Sedláček: Evropská unie kašle na lásku. Stačí, když se obchoduje. A ono to funguje
Jaká je dnešní domácí i světová politika? A jak se změnila za poslední dekády Evropa, Evropská unie i jednotlivé členské státy?
„Říkám tomu politické retro,“ uvedl v pořadu Leonardo Plus ekonom Tomáš Sedláček.
Tomáš Sedláček: Politici tvrdí, že jsme malý národ, který potřebuje uchránit před neexistující hrozbou
Tomáš Sedláček napsal řadu ekonomických knih s přesahem do religionistiky, psychologie nebo filozofie a dostal za ně ceny v Česku i v zahraničí.
Ten situaci přirovnal k vývoji v oblasti hudby. Ani tam prý nevzniklo nic nového. „Od 80. a 90. let se to vše opakuje... Jde dolů množství použitých not a slovních spojení. Také nevznikl žádný nový hudební nástroj.“
„Elektrifikace dala vzniknout rocku a punku, stylům, které také měly politický tah. Ať už to byli komunisti, anarchisté, punkeři, hipíci, tak měli vizi. Dnes tu máme generaci hipsterů, pro které se symbolickým hudebním nástrojem, a to je jediný nový hudební nástroj, stal mixážní pult.“
To Sedláček považuje za zvlášť symbolické. „A tím se vracím k politice, protože v té dnes vyhrává hudební nástroj mixážní pult, který umí udělat jen to, že vezme stará témata, ta nějak přemíchá, ale nic nového tam kromě mixu nedává.“
Například Trump, u kterého je to vidět nejlíp s jeho heslem Make America Great Again... To je přesně ten mixážní pult. A ten funguje ostatně i ve filozofii a společenských vědách, kde se obávám, že nemáme žádného nového Komenského.
Tomáš Sedláček
„Doba je skromná na nové politické ideály. Hezky to je vidět třeba v České republice..., kdy v okamžiku absence nové vize nastupují údržbáři, byznysmeni, kteří jsou vlastně manažeři, ale ne myšlenkoví vůdci,“ konstatoval ekonom.
Řešení našich problémů je ve společném hledání
„Ale politika je konfliktní aréna a proto je zázrak, že se na evropské úrovni tak dlouhou dobu dokáže tolik zemí relativně bezkonfliktně řítit dopředu,“ dodal Sedláček.
Upozornil také, že demokracie sama od sebe hledá spor, nikoliv shodu. „To, na čem se shodneme, se neprobírá... Demokracie, na rozdíl od totality, která jede po konsenzuálních věcech a pod pokličkou si řeší, co chce, je jako hlídací pes... A je to tak správně... Proto také bude demokracie vždy konfliktnější.“
Politik, který je populista, vám nabízí následující: dejte mi svůj hlas a dál se o to nestarejte, budu rozhodovat za vás. Kdežto demokrat řekne: dejte mi hlas a pojďte mě kritizovat, protože věřím, že v kritice jde o to nejsprávnější řešení.
Tomáš Sedláček
„Další hezká věc za těch 30 letech je to, že české problémy jsou dnes stejné, jaké má západní svět. Před 30 lety jsme řešili privatizaci bank, liberalizaci koruny a tak dále... Dnes máme podobné problémy, jako mají v Dánsku a v Anglii.“
Kryptoměny? Zatím mi jako nejlepší kompromis přijde euro, tvrdí ekonom Tomáš Sedláček
Digitalizace mění celou společnost, včetně toho, jak vnímáme a používáme peníze. Co vše nám mohou přinést tzv. kryptoměny? A jak dlouho ještě budeme platit papírovými penězi?
Jde ale také o problémy, které jsou neřešitelné na úrovni jednoho státu. „Třeba pět krizí, které otřásly Evropskou unií, tedy finanční, hospodářská, migrační, řecká krize a brexit, tak žádná z nich není řešitelná na národní úrovni.“
„Proto naší snahou musí být například ekologické řešení pro Českou republiku hledat na evropské nebo světové úrovni. Kdybychom tu třeba přišli na ideální ekonomický systém..., tak nám to stejně bude k ničemu, pokud to budeme prosazovat sami a ostatní svět nás semele.“
Člověk, kterému nejvíc leží na srdci osud České republiky, tedy pravý vlastenec, si musí uvědomit, že řešení a klíč neleží v České republice, pro Dány v Dánsku a Němce v Německu, ale pro všechny z nás leží v tom, že se naučíme společně hledat řešení a zároveň se při tom nepovraždit, což se právě v Evropské unii daří.
Tomáš Sedláček
Staré nenávisti mezi národy už prý padly. „Dnes už to není tak, že by Němci nenáviděli Francouze, Britové Iry, Irové Skoty a tak dále... Evropské unii se do jisté míry podařilo zklidnit a spřátelit národy.“
„Evropská unie převzala hipícké heslo Make love, not war, ale místo té lásky jsme tam dali obchod... Evropská unie je založena na tom, že kašleme na lásku. Stačí, když se bude obchodovat, a ono se ukázalo, že to vlastně funguje,“ shrnul ekonom Tomáš Sedláček.
Související
-
Tomáš Sedláček: Důvody hlasování o smlouvě o brexitu? Jednodušeji než „ano“ se říká „ne“
Proč britští politici nedokáží vykonat vůli lidí, kteří odhlasovali brexit? Proč mít nebo nemít euro a proč je celý svět rozdělený na poloviny? Host: ekonom Tomáš Sedláček.
-
K etickému myšlení je třeba dobohatnout, soudí ekonom Tomáš Sedláček
Jsme bohatší a zdravější, přesto máme pocit, že nás drtí krize. Nejen o tom, proč nejsme spokojeni s tím, jak si žijeme, hovořil host Leonarda Plus ekonom Tomáš Sedláček.
-
Ekonomika chodila deset let o berlích. Jestli kost srostla, brzy zjistíme, říká Tomáš Sedláček
Česká národní banka v srpnu dále zvýšila úrokové sazby, aby snížila pokračující inflační tlaky. Jsou pro naše hospodářství nebezpečné? A potřebujeme hospodářství brzdit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.