Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí nepříjemným dotazům. Babiš ještě na otázky odpovídá, hodnotí vztah politiků s médii u nás novinář Kubal
V České televizi pracuje už víc než 20 let. Coby zpravodaj se ocitl na nejednom nebezpečném místě a šest dní dokonce strávil v zajetí. K této životní kapitole se prý ale Michal Kubal vrací jen zřídka.
Volby do Rady České televize vnímá velmi intenzivně, ale s jistým odstupem. „Práce novinářů má být naprosto nezávislá na tom, kdo sedí v Radě. A nemám žádné zprávy, že by se Rada snažila do čehokoli zasahovat,“ hodnotí šéf zahraniční redakce České televize.
Čtěte také
Tendence politiků rozhodovat o obsahu zpravodajství je podle Kubala obecněji problémem vztahu médií a politiků, který se zásadním způsobem mění.
„Ve Velké Británii například BBC čelí tvrdé kritice ze strany vládních konzervativců a příznivců Jeremyho Corbyna. V USA to sice není otázka veřejnoprávních médií, ale i tam se mění přístup politiků, kteří zjišťují, že sociální sítě jim dávají možnost obcházet novináře,“ vyjmenovává a podotýká, že dlouho se třeba nekonala tisková konference Benjamina Netanjahua.
Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí žádným nepříjemným otázkám a říkají si jen to, co chtějí.
Michal Kubal
Mnohé ještě do Česka nedorazilo, myslí si Kubal. „S námi se tady pořád ještě politici baví a nevyužívají jen sociální sítě. My tady sice máme ‚Čau lidi‘, ale premiér stále ještě přichází a odpovídá na otázky.“
Exkluzivní rozhovor
V roce 2015 měl Michal Kubal příležitost natočit rozhovor se syrským vůdcem Bašárem Asadem, po kterém se strhla vlna kritiky. I dnes si ale bývalý zahraniční zpravodaj stojí za tím, že interview bylo dobré uskutečnit.
„Je to zásadní postava a Sýrie byla zdrojem velmi aktuální uprchlické krize,“ vysvětluje a dodává: „Snažil jsem se ukázat, co je to za člověka, jak přemýšlí. Snažil jsem se v něm najít člověka uprostřed válečného konfliktu, do kterého Západ vkládal tak velké naděje.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Michalem Kubalem, který vzpomínal na únos v Iráku i novinářské začátky.
Související
-
11. dubna: 15 let od únosu českých novinářů v Iráku
Před 15 lety unesli ozbrojenci v Iráku zpravodaje ČT Michala Kubala, kameramana Petra Klímu a Víta Pohanku z Českého rozhlasu a herec Michal Novotný slaví 40 let.
-
Daniela Písařovicová končí v ČT. „Může být do budoucna ohrožena, teď to nevnímám,“ řekla před rokem
Daniela Písařovicová moderovala od roku 2013 hlavní večerní zpravodajskou relaci České televize Události. Po šestnácti letech ale v ČT končí.
-
Mlčící většina je s Českou televizí velmi spokojená, pouze to nekřičí nahlas, říká Luboš Beniak
„Chtěl jsem být sportovní novinář, bavilo mě psát a klást slova vedle sebe. O politice jsem v osmnácti, devatenácti letech neuvažoval,” říká novinář Luboš Beniak...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.