Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí nepříjemným dotazům. Babiš ještě na otázky odpovídá, hodnotí vztah politiků s médii u nás novinář Kubal

25. únor 2020

V České televizi pracuje už víc než 20 let. Coby zpravodaj se ocitl na nejednom nebezpečném místě a šest dní dokonce strávil v zajetí. K této životní kapitole se prý ale Michal Kubal vrací jen zřídka.

Volby do Rady České televize vnímá velmi intenzivně, ale s jistým odstupem. „Práce novinářů má být naprosto nezávislá na tom, kdo sedí v Radě. A nemám žádné zprávy, že by se Rada snažila do čehokoli zasahovat,“ hodnotí šéf zahraniční redakce České televize.

Čtěte také

Tendence politiků rozhodovat o obsahu zpravodajství je podle Kubala obecněji problémem vztahu médií a politiků, který se zásadním způsobem mění.

„Ve Velké Británii například BBC čelí tvrdé kritice ze strany vládních konzervativců a příznivců Jeremyho Corbyna. V USA to sice není otázka veřejnoprávních médií, ale i tam se mění přístup politiků, kteří zjišťují, že sociální sítě jim dávají možnost obcházet novináře,“ vyjmenovává a podotýká, že dlouho se třeba nekonala tisková konference Benjamina Netanjahua.

Když politici komunikují jen přes sociální sítě, nečelí žádným nepříjemným otázkám a říkají si jen to, co chtějí.
Michal Kubal

Mnohé ještě do Česka nedorazilo, myslí si Kubal. „S námi se tady pořád ještě politici baví a nevyužívají jen sociální sítě. My tady sice máme ‚Čau lidi‘, ale premiér stále ještě přichází a odpovídá na otázky.

Exkluzivní rozhovor

V roce 2015 měl Michal Kubal příležitost natočit rozhovor se syrským vůdcem Bašárem Asadem, po kterém se strhla vlna kritiky. I dnes si ale bývalý zahraniční zpravodaj stojí za tím, že interview bylo dobré uskutečnit.

Je to zásadní postava a Sýrie byla zdrojem velmi aktuální uprchlické krize, vysvětluje a dodává: Snažil jsem se ukázat, co je to za člověka, jak přemýšlí. Snažil jsem se v něm najít člověka uprostřed válečného konfliktu, do kterého Západ vkládal tak velké naděje.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Michalem Kubalem, který vzpomínal na únos v Iráku i novinářské začátky.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související