Chytrá karanténa nestačí. Stát by měl podpořit mobilní aplikaci e-rouška, tvrdí ekonom Steiner
Od 1. května běží v Česku tzv. chytrá karanténa. Se souhlasem nakažených koronavirem mobilní operátor poskytne hygienikům vzpomínkovou mapu míst, kde se pohybovali během posledních pěti dnů. Jde o účinné opatření v boji s pandemií? Anebo potřebujeme další projekty typu e-rouška?
Čtěte také
„Vzpomínková mapa je jen jeden z prostředků. Pokud se se z nějakých důvodů nenačte nebo člověk nedá souhlas, tak pokračujeme dál a na základě rozhovorů jsme schopni získat potřebné údaje,“ říká v Pro a proti náměstek ministra zdravotnictví a koordinátor chytré karantény Roman Prymula.
Taky prý musíme být připraveni na druhou vlnu nemoci. „Ta může být horší a budeme potřebovat zjistit kontakty u mnohem více osob, než máme teď. I na to je systém připraven.“
Jde po větvích ohýnků
Ekonom Jakub Steiner z institutu CERGE-EI považuje za problém chytré karantény to, že sama o sobě nenajde nová ohniska nákazy. „Jde po větvích těch ohýnků, které už byly odhaleny.“
Takže když onemocní mladý člověk a nedostane se k testu, tak toto ohnisko může růst dlouho, dokud nedojde hospitalizaci a pak k testování. Bylo by dobré se proto zamyslet, jak stávající testovací kapacitu líp mířit.“
Aplikace e-rouška je poměrně progresivní, na špici technologického vývoje. Takže je naděje, že se rozšíří a bylo by skvělé, kdyby se stát za ní rázně postavil a pomohl přemluvit významnou část populace k instalaci.
Jakub Steiner
E-rouška?
Steiner upozorňuje na mobilní aplikaci e-rouška.
Čtěte také
„Ta už je k dispozici pro chytré telefony. Díky ní se telefony v blízkosti „očichávají“ a zapamatují si anonymní kontakty i neznámých lidí například v metru pomocí bluetooth technologie.“
Také Prymula očekává, že se vláda za e-roušku postaví. „V blízké budoucnosti budeme řešit dilema, jestli zpřísnit stávající opatření, kdyby došlo ke druhé vlně, nebo to nahradit něčím inteligentnějším.“
Občan by toto měl zvolit, protože výběr je jednoduchý: buď být v uzavřeném systému a ohrožovat ekonomiku, nebo být v otevřeném systému a cílit na konkrétní případy onemocnění. V případě e-roušky jsme schopni mnohem detailněji zjistit kontakty... Byl bych pro to, aby to bylo věcí veřejné diskuze a k této cestě se lidé připojili.
Roman Prymula
Důležité však bude, aby e-rouška byla kompatibilní s jinými podobnými aplikacemi a mohlo se s ní cestovat. „Ještě důležitější bude získat důvěru veřejnosti, protože tyto aplikace fungují, jen když si je nainstaluje většina populace,“ připomíná Jakub Steiner.
„Jak budou narůstat požadavky na schopnost ukontrolovat celý systém bez plošných opatření, tak celá Evropa bude postupně inklinovat k tomu, abychom nalezli nějaký takový systém, který bude dostatečně bezpečný, nezneužitelný a přesto přinese tyto vitální informace,“ očekává Roman Prymula.
Víc si poslechněte v audiozáznamu Pro a proti Michala Rozsypala.
Související
-
Proč někteří vědci mají problém s takzvanou „chytrou karanténou“ a mají pravdu?
Konec telefonních budek v Čechách. Proč je přelomový start flotily balónů pro sledování počasí. Připravil a moderuje David Slížek
-
S našimi počty nakažených je chytrá karanténa jen pomůcka navíc, soudí IT analytik Koubský
V pátek začíná v fungovat chytrá karanténa v celém Česku. Má omezit šíření nemoci covid-19 zmapováním kontaktů nemocného a izolací těch, kteří se od něj mohli nakazit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.