S našimi počty nakažených je chytrá karanténa jen pomůcka navíc, soudí IT analytik Koubský

30. duben 2020

V pátek začíná v fungovat chytrá karanténa v celém Česku. Má omezit šíření nemoci covid-19 rychlým zmapováním kontaktů nemocného a izolací těch, kteří se od něj mohli nakazit.

K získávání dat pro chytrou karanténu pomáhají data telefonních operátorů. I když je systém nejúčinnější v situacích, kdy přibývá hodně infikovaných, epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula vidí jeho přínos zvláště pro případ dalších vln epidemie.

Čtěte také

Jak celý systém funguje? Epidemiolog elektronicky zaznamená data z rozhovoru s nakaženým. Když dá nemocný souhlas, jeho telefonní operátor poskytne takzvanou vzpomínkovou mapu, což jsou místa, kde byl člověk minimálně čtvrt hodiny v období minimálně posledních pěti dnů.

Mapa pomáhá nakaženému člověku vzpomenout si, co na těchto místech dělal a s kým se setkal. Souhlas nakažených musí být, protože mapa se jinak nevygeneruje. Souhlas navíc umožňuje práci s mapou na šest hodin, pak je tato zničena.

Software má celou řadu nedodělávek

Epidemiolog a ředitel protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Plzeň Petr Pazdiora má ale k chytré karanténě výhrady, které s ostatními experty shrnul v otevřeném dopise a představuje je také ve vysílání speciálu Plusu.

Čtěte také

„Existuje tady rutinní činnost epidemiologů a chytrá karanténa je jen určitou nadstavbou. Tento software může pomoci v těch kritických chvílích a moc by nám to bylo pomohlo kolem 20. března, kdy byl nedostatek laboratorních kapacit.“

Dnes je ale situace naprosto odlišná, většina krajů je soběstačná z hlediska kapacit. „Jsme schopni na základě laboratoří sděleného výsledku ten samý den izolovat pozitivního člověka, odchytit všechny udané kontakty a výsledek je zřejmý.“

Klasickou mravenčí prací epidemiologů se podařilo výrazně zpomalit šíření infekce v České republice... Jakýkoliv software, který bude k dispozici, je samozřejmě užitečný, ale my jsme nezklamali.
Petr Pazdiora

Současná podoba softwaru ale prý zpomaluje klasickou činnost epidemiologů, upozorňuje lékař. „Dostáváme se do situace, kdy nám odcházejí dobrovolníci. V okamžiku, kdy je práce stále hodně, tak duplicita, která tady existuje, přidává výraznou zátěž.“

„Do chytré karantény se zapojíme, ale chci upozornit, že očekávání, že se něco kvalitativně změní, nemusí být pravdivá. Ten software byl také vyvíjen poměrně krátkou dobu, je tu celá řada nedodělávek,“ upozorňuje Petr Pazdiora.

Jižní Korea je ve sběru dat důkladnější

Asijský zpravodaj Českého rozhlasu David Jakš popisuje, jak Jižní Korea, která je považována za nejúspěšnější zemi v boji s nákazou, na její šíření reagovala.

„Stíhala vyrábět testovací sady nejen pro domácí potřebu, ale ještě ve velkém vyvážela do ciziny. Zvládala také vyrábět a distribuovat ochranné pomůcky a navyšovala každý den plošné testování... Úřady tak nezavíraly města, obchody a neomezovaly ani městskou dopravu.“

Čtěte také

Sběr dat je ale v Jižní Koreji mnohem důkladnější. „Národní centrum pro kontrolu a prevenci nemocí začíná shromažďovat informace z více zdrojů: z policejních databází, záběrů průmyslových kamer po celé zemi a od 22 společností, které poskytují lidem kreditní karty.“

„Spojením všech těchto zdrojů je možné během deseti minut velmi přesně zmapovat pohyb člověka prakticky kdekoliv uvnitř státu.“

A země plánuje další opatření. „Každý člověk, včetně cizinců, bude muset do svého mobilu nainstalovat aplikaci. A pokud u sebe bude pozorovat příznaky nemoci, okamžitě to musí aplikaci sdělit, a ta ho navede na nejbližší testovací místo.“

Jihokorejský úspěch? Ukáznění obyvatelé

„I v Jižní Korei, kde je chytrá karanténa nejkvalitnější, zjistili její kvalitu až podle výsledků, a totéž platí o nás. Jestli pomůže, nebo ne, poznáme v příštích dnech a týdnech,“ připomíná IT analytik a vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.

Podle něj by plánované zapojení bank do systému sběru informací mohlo snížit důvěru v chytrou karanténu.

Zneužitelnost polohových dat velká není. Telefonní operátoři o nás tak jako tak polohová data shromažďují, teď jde jen o to, že je ukážou hygienickým stanicím, případně dalším lidem, kteří je potřebují znát, plus nám samotným, abychom si mohli vzpomenout, kde jsme se pohybovali.
Petr Koubský

„Pokud by se tady nákaza více rozjela, a doufejme, že se to nestane, tak chytrá karanténa může mít zásadní význam. Ale v situaci, kdy je klid a nakažených přibývá poměrně pomalu, je to pomůcka navíc, nikoliv něco zásadního.“

V jihovýchodní Asii také pomáhají předchozí zkušenosti s epidemiemi typu SARS, takže společnost je i lépe psychologicky připravena. „Vědí, že je třeba nasadit úplně všechno, a třeba také obětovat osobní soukromí.“

„Ale jihokorejský úspěch se dá stejně dobře vysvětlit vysokou kázní obyvatelstva, tím, že jsou lidé zvyklí nosit roušky i za normálních okolností, způsoby přepravy a dalšími kulturními zvyklostmi. Prohlásit technologii za jediný rozhodující faktor je předčasné,“ konstatuje Petr Koubský.

Spustit audio

Související