Bankéř: Američané Trumpa nemají rádi, ale je předvídatelný. Teď doufám, že nezničí republikány

6. listopad 2024

Vítězem amerických prezidentských voleb bude velmi pravděpodobně exprezident Donald Trump. Za hlavní témata kampaně označuje investiční bankéř, občan České republiky a Spojených států Ondřej Jonáš především inflací a nelegální migraci. „Kamala Harrisová tady neodvedla dost dobrou práci ve vysvětlování, co udělá s imigrací,“ komentuje bankéř neúspěch demokratické kandidátky ve speciálu Americká noc Českého rozhlasu Plus.

Dá se po osmé hodině ráno středoevropského času považovat Donald Trump za vítěze voleb? (O několik desítek minut později se Trump prohlásil za vítěze, pozn. red.)

Nepředbíhal bych. Všechny hlasy, které byly zaslány zvláště poštou, sečteny nejsou. Z posledních 20 let víme, že následující dny přinesly zvrat, takže bych byl velice opatrný v tom, kdo vyhrál nebo vyhraje.

Myslím, že můžeme říct, že Senát pravděpodobně ovládnou nebo již ovládli republikáni. Tam bych si byl celkem jistý.

Čtěte také

Z mého pohledu je velice žádoucí, abychom měli to, čemu se říká rozdělená vláda, to znamená, aby ani jedna strana neovládla všechny tři klíčové pozice. Takže budu velice sledovat, jak dopadne Kongres.

Vy se lišíte od investičních bankéřů a investorů ve Spojených státech, protože podle zpráv už termínové kontrakty na americké akcie posilují. Vzhůru míří i americký dolar, bitcoin stoupl na nový rekord... Investoři sázejí na to, že republikán Donald Trump vyhraje prezidentské volby?

To se vůbec nevylučuje. Řekl bych, že mnoho mých kolegů, dokonce že devadesát procent Američanů nemá Trumpa rádo jako osobu. Je jim velice nepříjemné, jak mluví, zvláště jak mluví s lidmi, jak sprostě mluví, jak neuctivě se vyjadřuje.

Ale na druhé straně je tu předvídatelnost. Vědí přesně, kde Trump stojí v otázce imigrace. Vědí velice dobře, kde stojí v otázce konfrontace Číny, respektive nebezpečí Číny a obchodu s někým, kdo nectí podmínky práva, které by v obchodě měly platit a neplatí v Číně.

Zatímco u Kamaly Harrisové... Jednak chudák Kamala zdědila nejasnou, nemastnou politiku Joea Bidena, tedy politiku ne moc ceněnou americkým voličem. A když se kouknete na její preference, tak ony stoupaly až do sjezdu Demokratické strany v Chicagu. A od té doby měla říct, kde stojí, co by dělala v politice.

Harrisová je skvělá rétorka, je velice příjemná jako osoba, vyskočí na pódium a usmívá se, a to si myslím, že byla karta, kterou si půjčila od Johna F. Kennedyho – a správně, to bylo všechno dobře.

Ale myslím si, že kde neudělala dost dobrou práci, je vysvětlit, co udělá s imigrací. Poslední čtyři roky do Ameriky přišlo tři až čtyřikrát tolik ilegálních imigrantů než předtím. A to je to, co lidem leží v žaludku.

Čtěte také

A jestliže cena hamburgeru skočí z patnácti dolarů na dvacet, a pak vám někdo říká, že dvacet nebo jednadvacet, to sneseme... Cenová hladina se opravdu posunula řádově o třicet procent.

Pro člověka ve spodní polovině Američanů – pro obyčejné lidi, kteří žijí ve středu Ameriky, kteří nejsou elity, nežijí na pobřeží s výhledem na moře  je cena energie, cena bydlení a jídla klíčová.

Ani tam Harrisová nedovedla vysvětlit, co by dělala jiného od Bidenovy administrativy. Bohužel se obávám, že byla více nepředvídatelná.

Kolega diplomat by řekl, že je předvídatelná v oblasti zahraniční politiky. S tím bych souhlasil, ale v otázce, která opravdu pálí Američany, myslím, že byla málo známá a je dodnes málo známou entitou.

Možná si Američané kladli i otázky, proč ve funkci viceprezidentky nedělala moc s ilegální migrací. Protože to mohla mít v gesci.

No naopak. Jestli si pamatujete, když nastupovala do úřadu, tak nám sdělila, že nejenže nikdy nebyla na hranici s Mexikem, ale taky nikdy nebyla v Evropě. Takže bych to s předvídatelností u Kamaly Harrisové nepřeháněl. Samozřejmě zdědila by obrovský aparát demokratické strany a jeho hloubku.

Dnes si klademe, proč prohrála. Myslím si, že daleko lepší otázka, na kterou by se demokratická strana měla v Americe zeptat, je, proč proč nebyla schopná porazit tak slabého kandidáta a tak zoufalou osobnost, jakou je Donald Trump. A doufám, že dojde k reflexi.

Bohužel i u republikánů, které jsem v minulosti měl tendenci volit spíš než demokraty, se tato vnitřní reflexe odkládá. Mám velkou obavu z toho, že trumpisté ovládnou republikánskou stranu na další čtyři roky. Doufám, že ji to nezničí.

autoři: Jan Pokorný , bko
Spustit audio

Související