Československo se před 30 lety postaralo o sirotky z Namibie. Po šesti letech jsme je zas vrátili
V roce 1985 přijala Československá socialistická republika na své území 56 namibijských dětí, které měly být stranou válečného konfliktu vychovány dle „socialistického vzoru“ s důrazem na jejich národní příslušnost. Taky ale odtržení od rodin a přirozeného prostředí. Zpět se vracely po šesti letech v roce 1991, už do nově vzniklého státu Namibie.
Čtěte také
Přestože existovala snaha neasimilovat je v českém prostředí děti přespříliš – nesměly se ale třeba stýkat s vrstevníky – mnoho z nich se dodnes cítí být spíš Čechoslováky.
Mluví spolu česky a teď by se i rádi vrátili. To jim ale znesnadňují přísná pravidla pro získání pracovního povolení občanů třetích zemí a navíc mají nejbližší české velvyslanectví až v jihoafrické Pretorii.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Operace Pouštní bouře
Ve dnech 17. ledna – 28. února 1991 proběhla vojenská operace Pouštní bouře. S mandátem OSN osvobodila koalice osmadvaceti států Kuvajt okupovaný 2. srpna 1990 Irákem.
-
Masakr u vilniuské televizní věže. Sovětské jednotky za sebou nechaly na sklonku éry SSSR mrtvé
U televizní věže v hlavním městě Litvy Vilniusu došlo 13. ledna 1991 k masakru. Sovětské jednotky měly na svědomí čtrnáct mrtvých a stovky zraněných.
-
Komunisté 30 let poté. Šance na reformu KSČM se promarnila už dávno, říká editor Petr Dudek
Jak se strana, které mnozí v roce 1989 věštili zánik, dostala až k tichému podílu na moci? Lenka Kabrhelová mluví s editorem a dramaturgem Českého rozhlasu Petrem Dudkem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.