Masakr u vilniuské televizní věže. Sovětské jednotky za sebou nechaly na sklonku éry SSSR mrtvé a stovky zraněných

19. duben 2021

U televizní věže v hlavním městě Litvy Vilniusu došlo 13. ledna 1991 k masakru. Sovětské jednotky měly na svědomí čtrnáct mrtvých a stovky zraněných. Litva byla tehdy ještě součástí Sovětského svazu. Některé dílčí momenty celé události nebyly dodnes zcela vysvětleny. 

Baltské republiky Litva, Lotyšsko a Estonlsko byly k SSSR připojeny na základě tajného protokolu paktu Molotov-Ribbentrop a následných nacisticko-sovětských smluv a ujednání. Občané pobaltských států se s tím nikdy nesmířili a ještě dlouho po skončení druhé světové války bojovali v Litvě, Lotyšsku a Estonsku protisovětští partyzáni.

Čtěte také

Poté, co v letech 1989 až 1990 došlo k faktickému odtržení sovětských satelitů, tedy Československa, Polska, NDR a dalších, začaly stále silněji usilovat o nezávislost i četné takzvané republiky samotného Sovětského svazu.

V první řadě pak baltské republiky, z nichž jako první vyhlásila nezávislost právě Litva. Masakr byl pak důsledkem sovětského pokusu o pacifikaci odbojné země.

V pozdější době odsoudila Litva řadu viníků včetně přímých účastníků masakru k trestům vězení, většina však byla odsouzena v nepřítomnosti. Co přesně se tehdy odehrálo, je místy dodnes nejasné.

Událost si můžete připomenout v příspěvku Pavla Hlavatého.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio