Operace Pouštní bouře
Ve dnech 17. ledna – 28. února 1991 proběhla vojenská operace Pouštní bouře. S mandátem OSN osvobodila koalice osmadvaceti států Kuvajt okupovaný 2. srpna 1990 Irákem.
Čtěte také
Vojska se nejprve rozmístila na území Saúdské Arábie v rámci operace Pouštní štít, kdy se také protiirácká koalice postupně zformovala. Z postkomunistických zemí byly její součástí Československo a Polsko, z dalších například Spojené státy, Velká Británie, Egypt, Saúdská Arábie a Francie.
Československo se operací Pouštní štít a Pouštní bouře zúčastnilo prostřednictvím protichemické jednotky složené z dobrovolníků.
Tehdy ještě Husajn nepadl
Jejím velitelem byl jmenován plukovník Ján Való. Jednotka měla původně 169 příslušníků a do Saudské Arábie byla přepravena v prosinci 1990. Měla jednoho padlého a čtyři raněné, její činnost byla oceněna medailemi a vyznamenáními.
Operace Pouštní bouře skončila 28. února 1991 obnovou suverenity Kuvajtu, irácký diktátor Saddám Husajn při této operaci svržen nebyl.
Poslechněte si další díl série 30 let poté Pavla Hlavatého.
Související
-
Ján Való velel československým vojákům v operaci Pouštní...
Stíhačky, tanky, tisíce vystřílených nábojů, desítky výbuchů – takovou atmosférou si včerejší akce v Liberci připomněla operaci Pouštní bouře. Té se před 25 lety úč...
-
Střelba, bombardování a strach. Operaci Pouštní bouři zažili...
Každodenní zápach ze zapálených ropných věží i padesátistupňové teploty zažívali českoslovenští vojáci ve válce v Perském zálivu. Letos uplynulo 25 let od doby, kdy...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka