Česko patří mezi evropské země s nejnižšími cenami léků, tvrdí ředitel asociace farmaceutických firem Vrubel

17. říjen 2022

Proč ale na některé léky v lékárnách doplácíme? „Doplatek je sice to, co zajímá pacienta nejvíc, tedy to, co zaplatí v lékárně, ale málokdo si uvědomuje, že doplatek není cena toho léku, ale je to jen část, jen zlomek jeho ceny. Většinu totiž platí zdravotní pojišťovna, což se označuje jako úhrada ze zdravotního pojištění,“ vysvětluje výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Čtěte také

„Volně prodejné léky u nás ze zákona nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. To znamená, že celou cenu si zaplatíte sami. Něco jiného jsou léky, které máte předepsány lékařem na recept, kde jsou častokrát doplatky, ale ne vždy. Snad až kolem 20 procent z nich jsou ale dnes bez doplatků.“

„Nejvyšší doplatky jsou u levných skupin léků, to znamená ty, které stojí řádově vyšší desítky korun nebo nižší stovky, tak ty mají paradoxně vysoké doplatky. Naopak nejmodernější drahá léčba, centrové léky, biologická léčba, kterou pacienti dostanou například při onkologickém onemocnění, tak na ty už nedoplácí nic.“

Generikum?

V lékárně se můžete setkat i s pojmem generikum nebo biosimilární lék. „Rozdíl je v tom, jak byl vyroben a co je jeho podstata. Generikum je zjednodušeně řečeno kopie originálního léčivého přípravku. V případě, že je chemické podstaty, je to syntetická molekula,“ odpovídá.

Co je to generikum? Kopie se stoprocentně totožným složením účinné látky.
Filip Vrubel

„Když vyrobíte originální léčivý přípravek, který má patentovou ochranu a exkluzivitu na trhu po dobu například deseti let po registraci, tak po uplynutí této ochrany už mohou ostatní firmy, konkurenti, lék zkopírovat. U chemické molekuly je to velmi jednoduché, protože kopie má stoprocentně totožné složení účinné látky – tomu říkáme generikum.“

Čtěte také

„U biologické léčby, tedy té nejmodernější, je podstata léku v biologické látce, v nějaké tkáni, živé buňce atd., kterou jsme museli nějak upravit. A když uplyne patentová ochrana originálního biologického preparátu, můžete sice ten přípravek zkopírovat, ale ta jeho kopie nikdy nebude stoprocentně totožná. Už z povahy věci, protože je to přírodní záležitost, je to živá buňka, tkáň. A už nemluvíme o generiku, ale o biosimilárním přípravku, tedy biologicky podobném.“

Než každé generikum i biosimilární lék opustí výrobní linku, musí mít provedené studie, kde se zkoumá, jestli má srovnatelnou účinnost, bezpečnost. „Kvalita výroby je dnes špičková, ale nemůžeme říct, že je ten výrobek shodný. Je pouze biologicky podobný,“ vysvětluje Vrubel.

V Česku se vyrábějí hlavně generika

Česko i Československo má bohatou tradici ve výrobě léčiv, a to už od první republiky. „Dnes jsou to firmy, které jsou součástí globálních koncernů, ale máme tady firmy, které vyrábějí stovky milionů tablet ročně a vyvážejí je do několika desítek zemí světa. Takže farmaceutický průmysl je tady velký a primárně je generický.“

Ceny léků musí být v úrovni průměru třech nejnižších cen v celé EU.
Filip Vrubel

„My zde nevyvíjíme nové léky, přestože máme silnou vědu a výzkum a vědecké instituce, ale ty končí svůj výzkum a vývoj v určité fázi a přebírají ho velké zahraniční farmaceutické firmy.“

A ceny? Patříme tedy k zemím s levnými, nebo drahými cenami?

Čtěte také

„Česko zcela jistě patří mezi země, které mají nejlevnější léky, respektive nejnižší ceny léků v celé Evropě. Je to i tím, jakým způsobem je tady regulována cena.

Náš zákon je postavený tak, že ceny léků musí být v úrovni průměru třech nejnižších cen v celé EU. A úhrady léků, tedy to, kolik přispívá zdravotní pojišťovna, tak ty jsou dokonce postaveny na nejnižší ceně kdekoli v EU. A to je právě ten rozdíl, proč vznikají doplatky – protože cena nemůže být nikdy vyšší, než je úhrada zdravotní pojišťovny.“

Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související