Precizní onkologie nejsou jen nejmodernější léky, ale i odborníci, kteří rozumějí svým pacientům
Celá léta hledáme správný lék správnému pacientovi a stále více se blížíme této metě, říká ve Studiu Leonardo předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také přednostka Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Motol. Ptá se Martin Srb.
„Právě personalizace, tedy léčba ušitá na míru konkrétnímu člověku, je to, co nás zajímá,“ dodává onkoložka.
Především je třeba správně určit pacientovu diagnózu. „Tedy stanovit, o jaký se jedná nádor, jaká je jeho histologie. Ale to už dnes zdaleka nestačí, musíme zjistit genové zázemí nádoru, tedy jeho genový původ. Ten, když stanovíme, můžeme daleko lépe a precizně cílit na jeho ovlivnění a pokud možno ho zabít.“
Čtěte také
„Jde o velmi složitý proces, ale posunuli jsme se v něm. V 80. letech jsme měli jen cytostatika v omezeném počtu, která zasahovala všechny buňky, které se množily a dělily, ale bohužel i ty zdravé, což způsobovalo velké množství nežádoucích účinků.“
Dnes lékaři také používají cytostatika, ale zároveň mají k dispozici léčbu podpůrnou, která nežádoucí účinky tlumí. Sem vstupuje právě i personalizace léčby, tedy určení léčby přesně podle složení nádoru. „Takže konkrétními léky, které jsou na to vyvinuté, cílíme na tyto struktury a zasahujeme je.“
Každý člověk je individualita, stejně jako každý nádor.
Jana Prausová
Druhou částí personalizace míří na konkrétního pacienta a nositele nádoru. „Každý člověk je individualita. Může být jinak zdráv, ale může mít i celou řadu nádorů nebo jiných onemocnění.“
Třetí složkou je otázka duševní pohody a rodinného zázemí pacienta. „I to musíme zohlednit a přizpůsobit se tomu. Takže míra personalizace léčby je skutečně ve všech rovinách. Nemůžeme oddělit nemoc od nositele nemoci a od prostředí, ve kterém se nachází.“ vysvětluje lékařka.
Česká onkologie patří mezi nejlepší na světě
U počínajících nádorů lékaři obvykle vystačí s chirurgickým řešením, někdy přidají doplňkovou léčbu v podobě chemoterapie, cílené léčby nebo radioterapie.
Pokud ale pacient přichází s nálezem, kdy je nádorových buněk víc a nádor je i ve svodné lymfatické oblasti, tedy mízních uzlinách, musí lékaři postupovat razantněji a přidat i další druhy léčby.
Čtěte také
„Když hrozí rychlé šíření do dalších orgánů, předřazujeme lokální léčbě léčbu systémovou. Takže třeba podáme chemoterapii a teprve pak operujeme, protože se v první řadě snažíme ochránit pacienta jako celek a až poté řešíme lokální nález.“
Onkoložka připomíná, že každý člověk je individualita, stejně jako každý nádor je individualita. „Spojíme-li tyto individuality dohromady, tak ještě víc precizujeme. Toho lze docílit jen na základě perfektní diagnostiky a pak perfektně aplikované terapie na základě týmového rozhodnutí odborníků.“
„Nemáme se za co stydět, protože česká onkologie byla vyhodnocena jako 8. nejlepší na celém světě, byli jsme těsně vedle Spojených států,“ shrnuje současný stav léčby nádorových onemocnění u nás Jana Prausová.
Poslechněte si celé Studio Leonardo.
Související
-
Genová terapie: unikátní novinka v onkologii. Personalizovaná léčba očima odbornice i pacienta
Lék, který přemůže rakovinu? Novinka v onkologii na základě genetického kódu a rozboru genetické struktury u jednotlivého pacienta určí léčbu vhodnou přímo pro něj.
-
Shání peníze na výzkum v dětské onkologii. „Moc jsem o tom nevěděla, ale umřela mi sestra,“ přiznává
Agnes Miksch je zakladatelka projektu 1000 statečných na podporu výzkumu v oboru dětské onkologie. Je členkou nadace Národ dětem a organizátorkou koncertů Motol Motolice.
-
To, že se rodina dokázala postarat o svého umírajícího, může zmírnit smutek, říká paliativní sestra
V posledních letech se o péči o umírající mluví stále častěji. Začíná být součástí nemocniční péče a vedle tradičních hospiců vznikají i hospicy mobilní.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka