Česko i Německo zažívají v průmyslu stejné potíže. Musíme se orientovat jinam, radí ekonom
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Inflace je tak nejnižší od března 2021. Společně s tím klesají ceny elektřiny a plynu na energetickém trhu. Reagují na to také někteří velcí dodavatelé v Česku, kteří avizují zlevňování. Jsou předražené energie definitivně minulostí? V pořadu Řečí peněz odpovídá rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Petr Dvořák.
Cena ročního kontraktu na plyn na nizozemské burze, který je určující pro cenový vývoj pro konečné zákazníky, v lednu klesla o 11 procent. Hodnota elektřiny na burze v Lipsku k dodání v příštím roce klesla o 12 procent. To ovlivňuje i celkovou výši inflace.
„Nedokážu s jistotou říct, že nepřijde nějaký výkyv, ale věřím, že extrémní ceny jsou u konce. Ukázalo se, že je svět schopen reagovat i na takové šoky. To by mělo přinést uklidnění,“ hodnotí vývoj Dvořák.
Čtěte také
Vysoké ceny energií výrazně zasáhly i největší evropskou ekonomiku v Německu. Podle agentury Bloomberg přispěly k tomu, že přestane být průmyslovou supervelmocí. Produkce německého zpracovatelského průmyslu totiž vykazuje od roku 2017 sestupnou tendenci a klesající konkurenceschopnost.
Kromě negativních vnějších vlivů se Německo potýká i s paralýzou domácí politiky, která nedokáže řešit problémy se zaostávající infrastrukturou, stárnoucí populací, velkou byrokratickou zátěží nebo potíže ve vzdělávacím systému. I to vede průmysl k tomu, že přesouvá svou výrobu na východ. Česko má ale stejné problémy.
„Energetická náročnost průmyslové výroby je něco, co na Česko a i Německo dopadlo mnohem silněji, a reakce musí přijít. V minulosti jsem se setkal vícekrát s tím, že bylo Německo zatracováno, ale jsem optimistický, že se s tím Němci vždycky nakonec dokážou vyrovnat,“ podotýká rektor.
„Pro nás by to měl být impuls k tomu, abychom se snažili orientovat i někam jinam než na Německo. Ale česká ekonomika se z toho dokáže vymanit jenom, pokud nebudeme opouštět výhodu průmyslové výroby. Je potřeba se přizpůsobit i novým podmínkám z hlediska technické náročnosti,“ dodává Dvořák.
Poslechněte si celé Řečí peněz v audiozáznamu. Moderuje Václav Pešička.
Související
-
Ekonom: Upoutali jsme se na nezaměstnanost. Flexibilita pracovního trhu by nastartovala prosperitu
Může Česko přijmout dánský systém flexicurity, který by rozhýbal přehráté hospodařství? Odpovídá hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
-
U staveb je třeba revoluce, ne evoluce. Pro studenty zaveďme vratné granty, radí NERV
37 opatření na oživení ekonomiky zpracovala Národní ekonomická rada vlády. Podle ministra financí Stanjury si vláda vybere do deseti opatření, které bude chtít prosadit.
-
Česká ekonomika může kvůli útokům jemenských povstalců další rok stagnovat, předpovídá ekonom Marek
Proč je česká ekonomika citlivá na problémy v námořních dopravních řetězcích? V pořadu Řečí peněz odpovídá David Marek, hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.