Češi chtějí vlastní Čaputovou. Z čeho tato touha pramení?

5. srpen 2022

„Na Slovensku sledujeme vaši prezidentskou volbu velmi pozorně. Jste pro nás totiž opravdu důležití. Hodně jste nám pomohli. Bez vás by dnes Slovensko mohlo být klínem ruského vlivu ve střední Evropě,“ říká Magda Vášáryová, slovenská herečka, diplomatka, státní úřednice a politička, která byla speciálním hostem nahrávání podcastu Čekání na prezidenta na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

Za největší nebezpečí pro Slovensko považuje „rakušanizaci“ Česka. „To je to, čeho se bál Petr Pithart a upozorňoval na to při rozdělení Československa, že přestanete mít zájem o Balkán, přestanete mít kontakt s Východem.“

Čtěte také

„Nemyslete jen sami na sebe jako Rakušani. Máte zodpovědnost. Myslete i na nás a zvolte někoho, kdo bude mít přesah,“ apeluje.

„Stále máme pocit, že střední Evropa je takový milý barokní zámeček. My jsme ale nejnebezpečnější část Evropy. Podívejte se na historii, kde vznikaly války, kde během nich zemřelo nejvíce lidí, kde se, jak píše Timothy Snyder, podařilo rozvrátit státy.“

Čekání na prezidenta 
se speciálním hostem Magdou Vášáryovou, herečkou, političkou a diplomatkou,
s filozofkou Terezou Matějčkovou,
s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem
a moderátorem Janem Pokorným.
 

„A zdá se, že ani sto let po rozpadu monarchie stále nevíme, kam patříme. Podívejte se, co se děje v Maďarsku a jaká je nacionalistická vláda v Polsku,“ upozorňuje Vášáryová.

Je tak podle ní velmi důležité být si vědomi naší zodpovědnosti za osud celé Evropy, protože jsme ta její část, která na tom vždy byla nejhůře. „Nejsme bílé holubice a musíme si přiznat, že jsme za mnoho věcí zodpovědní. A s tím souvisí i to, koho si zvolíte na Pražský hrad.“

Víra ve slovenskou prezidentku

Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyšlo, že z osobností světové politiky Češi nejvíce důvěřují slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové a ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

„Otázka je, jaký podíl veřejnosti se skutečně přiklání k Zuzaně Čaputové. Určitě ten, který nevolil Miloše Zemana a který ji má jako určitou kontrastní fólii, jako osobu, která méně rozdmýchává spory a snaží se je dialogem rozmělňovat. To znamená i třeba zamezit tomu, aby lidé byli nuceni hlásit se k jedné straně kulturního střetu,“ vysvětluje Tereza Matějčková z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Je velmi důležité zvolit na tento post lidskou bytost, která takovou zodpovědnost unese.
Magda Vášáryová

„Z průzkumů vychází, že Češi opravdu chtějí osobnost, chtějí myslitele. Potom se ale zároveň nemůžou úplně divit tomu, že provokace tam na nějaké rovině bude, protože ta k velkým osobnostem z části také patří,“ dodává k tomu.

Novinář Petr Nováček souhlasí s tím, že nynější slovenská prezidentka je zřetelně konsensuální typ. „Mám dojem, že je tu významná část Čechů, kteří už by nechtěli další přetahování jako za Klause a Zemana a dali přednost osobnosti, která bude konsensuální podobně, jako je slovenská prezidentka.“

Zodpovědnost prezidentské funkce

Vášáryová upozorňuje na důležitost funkce prezidenta, která se netýká jen jednoho volebního období, ale má vliv i na to následující. Nastiňuje tento fakt na příkladu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a dosazení konzervativních soudců do Ústavního soudu.

Čtěte také

„Jednou z nejpodstatnějších věcí, kterou prezident v naší parlamentní demokracii dělá, je, že jmenuje nejdůležitější osoby, které potom několik let určují kvalitu svých úřadů. Uvědomte si, jaká je to obrovská zodpovědnost.“

„A proto je velmi důležité zvolit na tento post lidskou bytost, která takovou zodpovědnost unese, protože někdy bude muset říct ‚tohoto ne‘ a poví to svému předsedovi vlády, kterého také jmenoval. Není to jednoduchý úřad a není to jenom o tom, že má limuzínu a že tam někde sedí na tom nádherném Pražském hradě,“ dodává Vášáryová.

Jak je podle Magdy Vášáryové možné bojovat proti kulturním střetům? Hledáme prezidenta, nebo prezidentku? A kdy až začít pečlivě sledovat výsledky předvolebních průzkumů?

Podcast Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu ho uslyšíte v neděli 7. srpna po 18. hodině.

Spustit audio

Související