Vyprovázet Zemana verbálními kopanci? Překročil tolik mantinelů, že není kudy prokličkovat

3. únor 2023

„Nadnesené výroky, podle kterých jsme ve volbách porazili populismus? Spíš voliči dali najevo, že nechtějí za prezidenta Andreje Babiše. A to je něco jiného. A také se víc voličů přihlásilo ke slušnosti,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta filozofka Tereza Matějčková s tím, že podobně jde  asi hodnotit i nemalé množství hlasů pro Danuši Nerudovou. „Možná, že kdyby kandidoval jiný populista, tak ten by nad Babišem zvítězil. Protože ta volba byla silně negativní,“ doplňuje.

Čekání na prezidenta
se speciálním hostem novinářem a komentátorem Davidem Klimešem
s filozofkou Terezou Matějčkovou
s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem 
a s moderátorem Janem Pokorným

Nově zvolený prezident Petr Pavel se ještě před svou inaugurací začal scházet s politiky a komentovat kde co. Podle filozofky trochu zapomínáme, že po letech odchází z politiky i Miloš Zeman.

„Zaznamenala jsem, jak ale různí politici pětikoalice tvrdí, že když máme Petra Pavla, tak už to nebude takové jako dřív a přidají něco víc či míň ošklivého na jeho adresu.“

Kopance od reprezentantů státu, kteří hovoří o slušnosti?
Tereza Matějčková

„Nemohli bychom si to už odpustit? Vyprovázet Zemana verbálními kopanci od reprezentantů státu? Těmi, kteří stále hovoří o slušnosti?“ ptá se Matějčková.

Čtěte také

Podobný názor má i komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, který tvrdí, že má za sebou dobré i zlé. „Jednoznačně říct, ať už je pryč, bylo toho dost, to by se už z pouhé slušnosti dělat nemělo.“

Novinář a komentátor David Klimeš je striktnější a tvrdí, že ukazovat smířlivost k odcházení Zemana z veřejného života nejde, protože to sám neumožňuje.

Osobně nevidím žádnou ,českou uličku‘, kudy to prokličkovat.
David Klimeš

„Pokud si pohrává s myšlenkou jmenovat předsedu Ústavního soudu v asi stoletém předstihu a tak zjevně vykrádat pravomoc nastupujícího prezidenta, tak Zeman ke smířlivosti ani nedává prostor.“

Čtěte také

„Zeman překročil tolik mantinelů, že na to nemůžeme zapomínat. Na udělení milosti pro svého spolupracovníka Miloše Baláka není to nejhroznější, že se to stalo, ale že v odůvodnění napadl právní stát. Tvrdil, že justice, kterou má prezident jako nejvyšší ústavní představitel symbolizovat, je podjatá a škodí jeho spolupracovníkům,“ tvrdí novinář Klimeš.

„Osobně nevidím žádnou ,českou uličku‘, kudy to prokličkovat, aby mu byla dopřána závěrečná důstojnost,“ dodává Klimeš.

Co bude dál s Andrejem Babišem? Podle všeho to vypadá na ústup z čela opozice v Poslanecké sněmovně, možná přijde i úkrok od vedení hnutí ANO. Víc si už poslechněte v další epizodě podcastu Čekání na prezidenta.

Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v neděli 5. února po 18. hodině.

Spustit audio

Související