Vyprovázet Zemana verbálními kopanci? Překročil tolik mantinelů, že není kudy prokličkovat
„Nadnesené výroky, podle kterých jsme ve volbách porazili populismus? Spíš voliči dali najevo, že nechtějí za prezidenta Andreje Babiše. A to je něco jiného. A také se víc voličů přihlásilo ke slušnosti,“ říká v podcastu Čekání na prezidenta filozofka Tereza Matějčková s tím, že podobně jde asi hodnotit i nemalé množství hlasů pro Danuši Nerudovou. „Možná, že kdyby kandidoval jiný populista, tak ten by nad Babišem zvítězil. Protože ta volba byla silně negativní,“ doplňuje.
se speciálním hostem novinářem a komentátorem Davidem Klimešem
s filozofkou Terezou Matějčkovou
s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem
a s moderátorem Janem Pokorným
Nově zvolený prezident Petr Pavel se ještě před svou inaugurací začal scházet s politiky a komentovat kde co. Podle filozofky trochu zapomínáme, že po letech odchází z politiky i Miloš Zeman.
„Zaznamenala jsem, jak ale různí politici pětikoalice tvrdí, že když máme Petra Pavla, tak už to nebude takové jako dřív a přidají něco víc či míň ošklivého na jeho adresu.“
Kopance od reprezentantů státu, kteří hovoří o slušnosti?
Tereza Matějčková
„Nemohli bychom si to už odpustit? Vyprovázet Zemana verbálními kopanci od reprezentantů státu? Těmi, kteří stále hovoří o slušnosti?“ ptá se Matějčková.
Čtěte také
Podobný názor má i komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček, který tvrdí, že má za sebou dobré i zlé. „Jednoznačně říct, ať už je pryč, bylo toho dost, to by se už z pouhé slušnosti dělat nemělo.“
Novinář a komentátor David Klimeš je striktnější a tvrdí, že ukazovat smířlivost k odcházení Zemana z veřejného života nejde, protože to sám neumožňuje.
Osobně nevidím žádnou ,českou uličku‘, kudy to prokličkovat.
David Klimeš
„Pokud si pohrává s myšlenkou jmenovat předsedu Ústavního soudu v asi stoletém předstihu a tak zjevně vykrádat pravomoc nastupujícího prezidenta, tak Zeman ke smířlivosti ani nedává prostor.“
Čtěte také
„Zeman překročil tolik mantinelů, že na to nemůžeme zapomínat. Na udělení milosti pro svého spolupracovníka Miloše Baláka není to nejhroznější, že se to stalo, ale že v odůvodnění napadl právní stát. Tvrdil, že justice, kterou má prezident jako nejvyšší ústavní představitel symbolizovat, je podjatá a škodí jeho spolupracovníkům,“ tvrdí novinář Klimeš.
„Osobně nevidím žádnou ,českou uličku‘, kudy to prokličkovat, aby mu byla dopřána závěrečná důstojnost,“ dodává Klimeš.
Co bude dál s Andrejem Babišem? Podle všeho to vypadá na ústup z čela opozice v Poslanecké sněmovně, možná přijde i úkrok od vedení hnutí ANO. Víc si už poslechněte v další epizodě podcastu Čekání na prezidenta.
Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích. Ve vysílání Plusu v neděli 5. února po 18. hodině.
Související
-
Přímá volba nás rozděluje. Až k tomu, jestli „Losna, nebo Mažňák“
Poslechněte si 26. epizodu podcastu Čekání na prezidenta. Rozděluje přímá volba prezidenta společnost?
-
Tisíciletá tradice, nebo výhrůžky a málo vzorů? Proč Česko stále čeká na prezidentku
„Žena-prezidentka je citlivé téma. Když mě učili na fakultě samí muži, říkala jsem si, jestli jako žena můžu být filozofka? Můžu. Ale ta otázka tam byla,“ říká Matějčková.
-
Proč je důležité, koho má rád Miloš Zeman. A díky které pravomoci ještě může napáchat mnoho škody
„U některých lidí se vytváří dojem, že i v parlamentní demokracii existuje král,“ říká Jan Pokorný. Jednu pravomoc má opravdu výjimečnou – jmenuje bankovní radu ČNB.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.