Pavel odkládá generálské brnění. Neklidná kampaň vyústila v klidný konec

29. leden 2023

Nově zvolený prezident Petr Pavel má za sebou svá první veřejná vystoupení. „Mění se jazyk, jakým hlava státu mluví. Najednou jako by se do toho světa, v němž zpravidla nejlepší obranou byl útok a nejlepším útokem další útok, dostával normální slovník slušně vychovaného člověka, který nevidí v novináři nepřítele,“ říká moderátor Jan Pokorný v bonusovém dílu podcastu Čekání na prezidenta.

Čekání na prezidenta
s filozofkou Terezou Matějčkovou
s komentátorem Českého rozhlasu Petrem Nováčkem
a s moderátorem Janem Pokorným

„Neklidná kampaň vyústila v klidný konec,“ míní filozofka Tereza Matějčková, podle které se Pavel ke svému vítězství přihlásil netriumfálním způsobem. „Je třeba zdůraznit, že i Andrej Babiš přijal porážku, zdůraznil, že prezidentem je Petr Pavel. To se může zdát jako naprostá přirozenost, ale z amerických voleb víme, že tomu tak není.“

„Ta dikce je opravdu úplně jiná,“ hodnotí komentátor Petr Nováček. „Jak se mi nezdálo, že ten kandidát je voják a že by mohl být poněkud chladný, tak měním názor a přijde mi, že buď má pan Pavel dokonalé školitele, nebo je schopen své generálské brnění odložit a bude to lidský prezident.“

Čtěte také

Začátek Pavlovy tiskové konference někteří hodnotili jako nedostatek profesionality. „Mně z toho vyplývá šílené nefalšované nadšení, které tam vypuklo po zveřejnění výsledků,“ říká Nováček.

„Byl to takový mikropříběh těchto prezidentských voleb. A zdálo se mi přiměřené, že Petr Pavel se za svou tiskovou mluvčí postavil a řekl, že je to v pořádku. I to je důležitý signál, že lidi můžou udělat chybu. Uvidíme, jak dál bude vykonávat svou práci, ale neměli bychom ji předčasně hodnotit,“ zamýšlí se Matějčková.

Konec rozdělené společnosti?

Podle filozofky se ukázalo, že česká společnost je méně nebo alespoň jinak rozdělená, než jak to vypadá. „Ty tradiční dělící linie – město a venkov, bohatí a chudí – zde moc nezafungovaly. Ukázalo se, že Petr Pavel vyhrál i ve třetině obcí a měst s nejvyšší mírou chudoby.“

Čtěte také

Je to tak prý podnět k tomu přehodnotit hojně užívanou frázi „rozdělená společnost“. „Ten nový styl by mohl do politické scény vnést zklidnění.“

Podle Nováčka bude Pavel velmi oblíbený politik. „Bude ale dost záležet na tom, jestli dokáže najít míru, kam až má jít, aby byl lidem blízký, a kam už nemůže. A ze všeho nejvíc bude záležet na okruhu spolupracovníků, které si vybere,“ dodává komentátor.

Mělo by se pro příští volby redukovat množství debat prezidentských kandidátů? Poslechněte si celý bonusový díl podcastu Čekání na prezidenta.

Čekání na prezidenta najdete na webu Českého rozhlasu Plus, v aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.