Blesková rychlost i datové připojení v letadle. Co všechno nám přinese internet na vlnách 6G sítí?
Přesné určování polohy, nasazení AI do řízení sítí a vyšší rychlosti připojení. To mají podle dnešních představ přinést mobilní 6G sítě. Co dalšího se v nich chystá? „Mělo by dojít k pokrytí vždy a všude. Kdykoliv a kdekoliv byste měli být schopni se připojit k internetu,“ vysvětluje Zdeněk Bečvář z Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT.
Takzvané 5G sítě jsou dnes už běžným standardem. Lidé je pravděpodobně znají ze svých mobilních telefonů, kde se při připojení k internetu značka 5G objevuje. Koncem nynější dekády se ale očekává příchod 6G sítí.
Mezinárodní telekomunikační unie před půl rokem vydala dokument, které klíčové oblasti by měla nová generace internetového připojení splňovat.
Čtěte také
„Máme šest oblastí použití. Tři jsou jenom rozšířením toho, co jsme měli u 5G: přenosové rychlosti, vysoká spolehlivost s nízkým zpožděním a komunikace velkého množství jednoduchých zařízení a strojů,“ shrnuje Bečvář základní podmínky.
Přenosová rychlost by se ze současného stavu mohla zvýšit až k jednomu terabitu dat za sekundu. Sice by fungovala pouze na krátkou vzdálenost, ale experti věří, že užití si v průmyslu najde. Podobně bude mít výrazné snížení zpoždění možná uplatnění u samořídících aut, kde se každá milisekunda navíc počítá.
„Budeme mít velké množství zařízení, které už třeba nebudou přenášet třikrát denně jenom teplotu, ale i video. Připojit statisíce zařízení je poměrně výzva. Předpokládáme, že máme milion zařízení na kilometr čtvereční. U 6G budeme zhruba o řád výš,“ popisuje expert.
Vždy a všude
Další oblast, kterou dokument obsahuje, se anglicky nazývá „ubiquitous communication“. To by se dalo přeložit jako „všudypřítomná komunikace“.
„Myšlenka je taková, že by mělo dojít k pokrytí vždy a všude. Kdykoliv a kdekoliv byste měli být schopni se připojit,“ upřesňuje Bečvář.
To se sice probíralo už v souvislosti s 5G sítěmi, jelikož technologicky nejde o náročnou věc. Problém je dostatek investic a jejich návratnost. U 6G sítí jsou však očekávání větší. „Je otázka, jestli tím ‚všude‘ budeme myslet i úroveň nadzemí. U letadel to zatím není úplně jisté, i když i tohle téma se řeší,“ podotýká výzkumník.
Je otázka, jestli tím „všude“ budeme myslet i úroveň nadzemí. U letadel to zatím není úplně jisté, i když i tohle téma se řeší
Zdeněk Bečvář o dosahu 6G sítí
Předposlední oblast je spojení komunikace a sledování okolí (Integrated Sensing and Communications).
„Víme, jak fungují radary. Mobilní sítě mají vysílače skoro všude po světě. Proč tyto vysílače nevyužít, abychom sledovali například automobil, bude schopen zjistit, že před ním se objevila překážka?“ klade Bečvář otázku, kterou by mohly 6G sítě vyřešit.
Umělá inteligence
Umělá inteligence, přesněji řečeno strojové učení by mělo být poslední složkou, kterou unie zmiňuje.
Čtěte také
„Je to využití mobilních sítí pro sbírání informací a pro trénování umělé inteligence. A naopak využití umělé inteligence a strojového učení pro komunikaci a její řízení,“ doplňuje expert.
„Mobilní sítě jsou čím dále komplexnější. Máme obrovské množství zařízení s heterogenními požadavky, máme zařízení, která komunikují ohromná kvanta dat nebo která potřebují nízké zpoždění. Standardní přístupy založené na matematice a na odvozování přestávají fungovat,“ varuje vědec.
A právě s tímto by strojové učení mělo pomoci. Pomáhalo by totiž množství dat a procesů daleko rychleji, jednodušeji a efektivněji zpracovávat.
Jak vypadají současné 5G sítě? Poslechněte si celé Leonardo Plus, které moderuje David Slížek.
Související
-
Proč se lidé nechtějí dívat do kamer, když stejně život sdílí online, ptá se fotografka Lančaričová
Co je fotografie dnes? To rozkrývá ve své tvorbě i na výstavě Metanoia v pražské Galerii Fotografic. Změny fotografického média zkoumá také ve svých teoretických pracech.
-
Rádio Ukrajina ukončilo online vysílání, DAB+ opustilo už před téměř dvěma lety
Skupina Media Bohemia ukončila vysílání svého speciálního projektu Rádio Ukrajina určeného pro ukrajinskou menšimu.
-
Uživatel nad svými daty kontrolu nemá, říká datový novinář Cibulka o metodě Pay or Okay
Cookies třetích stran brzy skončí a uživatelé se stále častěji setkávají s výzkou Pay or Okay. Mohou uživatelé opravdu rozhodnout, jak bude nakládáno s jejich daty?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.