Bill Haley – nehvězdná hvězda, která nazpívala velký hit

Bill Haley v roce 1957
Bill Haley v roce 1957
0:00
/
0:00

Rock'n'roll se narodil 12. dubna 1954, uvádí se nejčastěji v mnoha hudebních encyklopediích. Jako v dalších případech i tady platí, že to s tím příchodem na svět není tak jednoduché.

To pondělí 12. dubna 1954 sice Bill Haley natočil ve studiu v New Yorku skladbu Rock Around The Clock – ale právě její příběh ukazuje, že datum nahrávky je jen jedním z údajů, nejspíš nikoli nejdůležitějším.

Jednička americké hitparády

Písnička s vysokou pravděpodobností existovala už v roce 1953 a někteří hudební publicisté jsou přesvědčeni, že její stopa vede do roku 1952 a možná ještě dál. A ani datum samotné studiové nahrávky pro dějiny rock'n'rollu není ještě přelomové, protože skutečnou slávu téhle skladbě zajistilo až uvedení ve filmu Blackboard Jungle (Džungle před tabulí) v polovině roku 1955.

Písnička musela být poté vydána na desce znovu a až pak se z ní stala na osm týdnů jednička americké hitparády. A to ji teprve čekala cesta do hudební Evropy, především na hitparádu ve Velké Británii…

Ještě v dobách, kdy bylo možné dopočítat se vydaných zvukových nosičů, se uvádělo, že písničky Rock Around The Clock bylo vydáno na 25 milionů kopií. Uvážíme-li, že mluvíme o „pravěku“, kdy bylo nutné si skladbu na desce koupit, případně „jen“ poslechnout v rádiu; že neexistoval internet, YouTube a platformy pro poslech hudby, které vynášejí některým skladbám miliardové poslechy, je to číslo pozoruhodné.

Předčasná smrt

03217054.jpeg

Neméně zajímavá je skutečnost, že Bill Haley (1925-1981) byl tím, co hudební publicista Jaroslav Císař velmi trefně označil jako „nehvězdnou hvězdu“. V době, kdy tento rozhlasový moderátor a kavárenský muzikant nahrál svůj největší hit, mu bylo 29, neviděl na jedno oko, vypadal trochu „baculatě“ a vlasů na hlavě mu už ubývalo.

„Byl na hony vzdálen představám o vůdci generační rebelie,“ říká Jaroslav Císař. Třikrát ženatý otec šesti dětí, který bojoval s alkoholismem, zemřel předčasně na infarkt. Šest let po smrti byl uveden do Rock'n'rollové síně slávy.

Jaroslav Císař, který příběh Billa Haleyho přibližuje posluchačům pořadu Portréty, připomene také „československý“ rozměr rock'n'rollu: postupné pronikání této hudby do komunisty ovládané země prostřednictvím zahraničích rozhlasových stanic, policejní pronásledování „pásků“ tančících „vulgární“ tance a nakonec opatrné hudební začátky těch, kteří i přes všechny komplikace začali rock'n'roll hrát.

Spustit audio
autor: David Hertl

Související