Bill Haley byl nehvězdná hvězda, která nazpívala velký hit
6. července 1925 se narodil Bill Haley. A když 12. dubna 1954 nahrál ve studiu v New Yorku skladbu Rock Around The Clock, zrodil se prý rock'n'roll.
Alespoň to tak uvádí mnoho hudebních encyklopediích. Příběh Rock Around The Clock ale ukazuje, že datum nahrávky je jen jedním z údajů, nejspíš nikoli nejdůležitějším, pro zrod rock'n'rollu.
Jednička americké hitparády
Písnička s vysokou pravděpodobností existovala už v roce 1953 a někteří hudební publicisté jsou přesvědčeni, že její stopa vede do roku 1952 a možná ještě dál. A ani datum samotné studiové nahrávky pro dějiny rock'n'rollu není ještě přelomové, protože skutečnou slávu téhle skladbě zajistilo až uvedení ve filmu Blackboard Jungle (Džungle před tabulí) v polovině roku 1955.
Písnička musela být poté vydána na desce znovu a až pak se z ní stala na osm týdnů jednička americké hitparády. A to ji teprve čekala cesta do hudební Evropy, především na hitparádu ve Velké Británii…
Ještě v dobách, kdy bylo možné dopočítat se vydaných zvukových nosičů, se uvádělo, že písničky Rock Around The Clock bylo vydáno na 25 milionů kopií. Uvážíme-li, že mluvíme o „pravěku“, kdy bylo nutné si skladbu na desce koupit, případně „jen“ poslechnout v rádiu; že neexistoval internet, YouTube a platformy pro poslech hudby, které vynášejí některým skladbám miliardové poslechy, je to číslo pozoruhodné.
Předčasná smrt
Čtěte také
Neméně zajímavá je skutečnost, že Bill Haley (1925 – 1981) byl tím, co hudební publicista Jaroslav Císař velmi trefně označil jako „nehvězdnou hvězdu“. V době, kdy tento rozhlasový moderátor a kavárenský muzikant nahrál svůj největší hit, mu bylo 29, neviděl na jedno oko, vypadal trochu „baculatě“ a vlasů na hlavě mu už ubývalo.
„Byl na hony vzdálen představám o vůdci generační rebelie,“ říká Jaroslav Císař. Třikrát ženatý otec šesti dětí, který bojoval s alkoholismem, zemřel předčasně na infarkt. Šest let po smrti byl uveden do Rock'n'rollové síně slávy.
Jaroslav Císař, který příběh Billa Haleyho přibližuje posluchačům pořadu Portréty, připomene také „československý“ rozměr rock'n'rollu. Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Politika a sport: U poslechu hokeje v rozhlasovém vysílání to chtělo hodně fantazie
Statní čeští muži se honí po ledě za pukem už 110 let. Od té doby, co jsme postavili na Štvanici první stadion s umělou ledovou plochou, je u toho i rozhlas...
-
Krize a pop aneb Důležité písničky let 1968 a 1969
V pořadu Archiv Plus připomeneme písně z let 1968 a 1969. Vedle nejslavnějších melodií tohoto období zazní také méně známé nahrávky a unikáty.
-
Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v pořadu Poslední totalitní silvestr na vlnách Svobodné Evropy
Ve věku 76 let zemřela česká zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová, což potvrdil její bývalý kolega z rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.