Biden bude během Trumpova druhého impeachmentu jen sedět a mlčet, píše Politico
Ve Washingtonu startuje proces ústavní žaloby na exprezidenta, který může zmařit jeho budoucí snahy o znovuzvolení. Zapojení Joea Bidena ale nemá význam, píše Politico.
Čtěte také
Bidenova strategie během impeachmentu bude jen sedět a mlčet, to je titulek amerického serveru. Impeachment? Jaký? A s trochou nadsázky si právě takové otázky klade americký prezident Joe Biden.
Zatímco Američané sledují, jak dopadne druhý pokus o ústavní odsouzení Donalda Trumpa, jeho nástupce v Bílém domu to nijak zvlášť zajímat nebude. Podle tiskové mluvčí Bílého domu Jen Psakiové není jasné, jestli bude prezident vůbec dostávat aktuální informace o průběhu procesu.
Vzhledem k možným historickým, ústavním a politickým důsledkům jde o zvláštní rozhodnutí. Vysvětlení je ale prosté. Bidenovo prezidentství aktuálně závisí na tom, jestli dokáže snížit počet nakažených koronavirem, obnovit ekonomiku a vrátit děti zpět do škol. K tomu potřebuje svůj záchranný balíček a nikoliv vyloučení předchůdce z možné budoucí veřejné funkce.
Biden se soustředí na záchranu země
„Biden už dřív řekl, že důvody pro žalobu existují. Sám se ale soustředí na pomoc lidem v současné krizi. Impeachment pro něj nemá takový význam,” řekl Politicu zdroj blízký Bílému domu.
I sebemenší komentář o Trumpovi na tiskovém briefingu by blokoval všechno, co Bidenova administrativa dělá. Sám Trump by také s radostí signalizoval Američanům, že se Biden zaobírá politikou namísto starostí o vakcinaci a záchranu životů.
Čtěte také
Přesto je Bidenovo krčení ramen před procesem obžaloby, pozoruhodným kontrastem k postoji demokratů v Senátu, kteří tvrdí, že impeachment je naprosto zásadní. Chtějí, aby Trump čelil zodpovědnosti za údajné podněcování k nepokojům.
„Prezident proti Trumpovi kandidoval, protože měl pocit, že není vhodným člověkem pro nejvyšší úřad. A porazil ho, proto už Trump ve funkci není. Myslím, že jeho názory na bývalého prezidenta jsou celkem jasné. Obžalobu nechává na Senátu,” potvrzuje mluvčí Psakiová postoj Bílého domu. Jednání o druhém impeachmentu Donalda Trumpa začíná ve 13 hodin amerického času (19 českého), připomíná server Politico.
Nezaměstnanost v Číně roste
Koronavirová pandemie zanechává čínské občany nad 35 let s nejistými vyhlídkami na zaměstnání. O situaci na tamním trhu práce píše hongkongský list South China Morning Post.
Čtěte také
Čínští uchazeči o zaměstnání nad 35 let se cítí stále nejistěji. Mnoho firem prý upřednostňuje mladé a energické absolventy, informuje list. V Číně navíc není věková diskriminace nezákonná. Pro některé čínské pracovníky tak začíná být oslava 35. narozenin doslova kletbou.
Uprostřed horečnaté soutěže o pracovní místa vyvolané ekonomickými dopady pandemie roste počet inzerátů, ale i stížností na diskriminaci na základě věku. Nejrůznější poznámky zaplavily sociální platformy a státní média mají pro tento trend dokonce název: Fenomén 35.
Najít práci je obtížné
Deník uvádí příklad Davida Huanga, kterému je 40 a je jedním z mnoha čínských dělníků, kteří se cítí zranitelnější. Poté, co byla loni uzavřena malá továrna na oděvy, kterou vlastnil v jižní provincii Kuang-tung, teď putuje mezi trhy a stánky u silnic a snaží se prodat svůj zbývající inventář. Tedy asi 10 tisíc kusů oblečení.
Čtěte také
„Najít práci je obtížné. Stačí se podívat na to, jak špatné je podnikání v těchto maloobchodních prodejnách a získáte představu, jak špatný je v současnosti i velkoobchod a výroba oděvů."
Téměř dvě třetiny lidí ve věku 35+, kteří byli propuštěni v březnu loňského roku, ještě v září hledali práci. Statistiky zveřejnilo minulý měsíc Centrum pro výzkum rozvoje, které vychází z dat pracovního portálu Zhaopin. Loni se zvýšil počet těch, kteří tam zaslali své životopisy, o 15 procent.
Nejvíc je přitom zasažený průmysl. Více než 70 procent ze žadatelů uvedlo, že musí platit hypotéky a dalších náklady, jako je vzdělání dětí a účty za lékařskou péči. Studie také odhaduje, že jen třetina z nich může při současné úrovni výdajů vydržet s úsporami ještě tak 3 měsíce, dodává list South China Morning Post.
Celý přehled zahraničního tisku, který četli Jan Burda a Martina Mašková, najdete v audiozáznamu.
Související
-
Leona Šmelcová: Biden chce spojit rodiny, které rozdělila Trumpova zeď na hranici s Mexikem
Když bývalý americký prezident Donald Trump zahájil politiku nulové tolerance na hranici s Mexikem, zatrnulo i některým jeho skalním příznivcům. Trvala pár měsíců.
-
South China Morning Post: Kdo dostane Nobelovu cenu míru? Trump, Meghan, Erdogan, nebo Johnson?
Čas pro zasílání nominací na letošní Nobelovu cenu vypršel. Sloupkař deníku Alex Lo se zamýšlí nad tím, do jaké míry je výběr vítěze ovlivněný politikou.
-
Jan Fingerland: Republikáni čekají, jestli Trump bude hrát golf
Republikánská strana stojí na rozcestí. Svůj osud má ovšem v rukou jen napůl. Tu druhou půlku ještě pořád drží Donald Trump.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.