Americký Halloween má kořeny v keltské Evropě
Halloween si v Evropě spojujeme hlavně se Spojenými státy. Své kořeny má přitom právě u nás. Původně to byl totiž keltský svátek.
Na přelomu října a listopadu slavili Keltové jako svátek příchodu zimy Samhain. „Věřili, že je to den, kdy se objevuje most mezi pozemským a nadzemským světem a komunikace mezi oběma světy je otevřená,“ vysvětluje teolog Václav Ježek z Pravoslavné bohoslovecké fakulty Prešovské univerzity.
Slovo Halloween by mohlo pocházet z označení pro předvečer Svátku všech svatých (All Hallow Eve).
Podle druidské praxe se prý duchům mělo nabízet jídlo. Původně se jednalo o tykve, řepy nebo tuříny. O dýně obohatili Halloween až Američané. Jak ale obřady skutečně vypadly, se dnes podle Václava Ježka můžeme jen domýšlet.
Z Evropy do Ameriky a zpátky
Od Keltů se svátek dostal do antického Říma, kde se podle některých odborníků sloučil s kultem bohyně úrody Pomony. Oblibu si údajně získal v celém římském impériu a pozdější křesťanské svátky všech svatých a zemřelých jej ještě umocnily.
Tradiční duch oslav se udržel hlavně v někdejších keltských oblastech – zvlášť v Irsku, odkud se pak dostal do Ameriky.
Tamní protestantismus dal Halloweenu podobu, která se v poslední době přenáší zpět na evropský kontinent. „Protestantismus velice rád zdůrazňuje opozici mezi ďáblem a dobrem a v tom americkém Halloweenu je to přítomno velice silně,“ uzavírá Ježek.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka