Alexandr Mitrofanov: Rusko válce jen bezmocně či lhostejně přihlíží

25. únor 2022

Ve čtvrtek v podvečer na shromáždění lidí na Václavském náměstí proti válce Vladimira Putina na Ukrajině zněl nápis na jednom z plakátů takto: „S naší pomocí Ukrajinci a Rusové Putina porazí.“ Pokusím se vysvětlit, proč je podle mě tato věta pravdivá jen zčásti. Naše pomoc Ukrajině, přesněji řečeno pomoc NATO a EU, jejichž je Česká republika členem, je mimořádně důležitá.

S touto pomocí vzrůstá šance, že Putin dostane na Ukrajině přes prsty tak, že ho přejde chuť pokračovat dál. Do Moldavska, případně, pokud nebude zastaven ani tam, na Slovensko či do baltských států.

Čtěte také

Že by šlo o členské země NATO? Jestliže Aliance mezitím neukáže svoji bojeschopnost, troufne si na její území. Dostatečně šílený na to, aby tento krok udělal, připadá dokonce i jeho příteli Miloši Zemanovi.

S pomocí NATO a EU tedy mohou zastavit – nikoli porazit – Putina opravdu Ukrajinci. A vypadá to tak, že jenom oni. Proč z toho vynechávám Rusy? Protože Rusko válce, kterou rozpoutal jeho nepříčetný vůdce, pouze přihlíží. Ať už bezmocně, nebo lhostejně.

V nepřetržitém informačním servisu televize Ukrajina 24 se ve čtvrtek několikrát objevili ruští opozičníci. Dlouho jsem neviděl názornější předvedení rozdílu v mentalitě obou národů, Ukrajinců a Rusů. Vrchovatě jej naplnil politik Leonid Gozman, který sice momentálně nemá v Rusku pražádný vliv, ale je ze setrvačnosti zván do podobných pořadů. I proto, že opozičně laděných hostů z Ruska je zoufale málo.

Putin na výkřiky do tmy kašle

Gozman se nejdříve tváří v tvář válčícím Ukrajincům ohradil, že on osobně proti Putinovi již bojoval, když chodil na protestní demonstrace, a pak řekl, že jejich, ruského Putina mají zastavit nikoli Rusové, kteří ho v podstatě vypěstovali – ale Ukrajinci, kteří teď krvácejí pod náporem Putinových zbraní. Ani v nejmenším Gozmana nenapadlo, jak je to povýšenecké a venkoncem pokrytecké jednání.

Čtěte také

Na druhou stranu jen nasvítil stav ruské společnosti. Ve čtvrtek se sice v řadě ruských měst sešlo na protestních akcích něco lidí, ale byli záhy rozprášeni policií a nejednalo se ani náznakem o masový protest. O něco větší účast měla petice Zastavit válku s Ukrajinou!, která během jednoho dne nasbírala na 300 tisíc podpisů. Své otevřené dopisy zveřejnili někteří novináři a akademici.

Jenže Putin na takové výkřiky do tmy kašle. Zbraně, které zabíjejí Ukrajince a mohou zabít kohokoli na světě, policii a národní gardu, které jsou cvičené na potlačování protestů doma, tichou podporu lhostejné, unavené a jakž takž přežívající ve stále se horšících podmínkách většiny obyvatel – tohle všechno má on.

Alexandr Mitrofanov

Oligarchy, které se snaží Západ zranit sankcemi, může Putin rovněž přehlížet. I své nejbližší okolí. Bojí se ho tak, až začíná strachy koktat. Předvedl to šéf rozvědky Sergej Naryškin na jednání Rady bezpečnosti Ruska. Proto zatím nelze součinnost Rusů při odstranění hrozby jménem Putin brát v úvahu.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.