Alexandr Mitrofanov: Chersonský ústup a pohyby uvnitř ruských špiček

11. listopad 2022

Hlavním tématem války Ruska proti Ukrajině se stalo v končícím týdnu stažení ruských vojsk z Chersonu. Ihned se vyskytlo mnoho různých úvah o dalším vývoji situace v Rusku a o možnosti změn tamního režimu. Aniž bych unavoval čtenáře detailním rozborem, kdo a jak o těchto věcech uvažuje, poznamenám, že se aktivovaly hlasy, které nepatří k režimu ani k viditelné opozici a které tvrdí, že došlo k Putinově zásadní porážce a že jde o začátek jeho konce.

Kdy však přijde konec zmíněného konce, neříkají. Zato kladou důraz na tvrzení, že se převrat neuskuteční kvůli vzbouření obyvatelstva, o němž panuje mínění, že sní všechno, co mu Kreml navaří.

Čtěte také

Neustále se citují Leninova slova o tom, že revoluce vzniká za tří podmínek: mocenské špičky nemohou řídit postaru, nižší vrstvy nechtějí žít postaru a dochází ke značnému zvýšení aktivity mas. Třetí bod se považuje za předem vyřazený a pochybnosti panují i o tom druhém. Zbývají tedy mocenské špičky.

Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak to skutečně vypadá v Putinově okolí, vaří se nikoli z vody, ale z těch málo mrkví, které se tu a tam vynoří na povrch. Nejviditelnější je tzv. „Putinův kuchař“ Jevgenij Prigožin, který se otevřeně přiznal k vlastnictví soukromé armády známé jako ČVK Vagner.

V uplynulých dnech se choval tak, jako kdyby byl ministrem obrany on místo Sergeje Šojgua, včetně toho, že nařizoval firmám v regionech u ukrajinských hranic, že mu musí povinně posílat své zaměstnance, jež označil jako „pohlavně zralé samce“, coby vojáky.

Ruská opozice

Prigožin dokonce přiznal podvratnou činnost v USA, kde podle svých slov ovlivňoval, ovlivňuje a bude ovlivňovat tamní volby. „Během našich bodových operací budeme amputovat rovnou obě ledviny a játra,“ dodal Prigožin.

Čtěte také

Jeho prohlášení k vnitřní ruské situaci jsou rovněž radikální. Volá například po uzavření YouTube a Instagramu a zákazu servisu VPN v Rusku a také zahájil kampaň proti gubernátorovi Petrohradu Alexandru Běglovovi, kterého označil za představitele organizovaného zločinu, přičemž Běglov je loajální úředník Kremlu.

Vládce Čečenska Ramzan Kadyrov též vlastní početnou soukromou armádu. Nově vyzval kavkazské muslimy, aby zahájili svatou válku proti západnímu satanismu, a uvedl: „Musíme prostě beze zbraní zabírat evropské státy, dokud nepokleknou a neodprosí Rusko.“ Aktivity Prigožina a Kadyrova jsou ve veřejném diskursu považovány za přípravu na okamžik, kdy Putin zeslábne natolik, že dojde k přerozdělování mocenských postů.

Alexandr Mitrofanov

Ruská opozice je zároveň stále roztříštěna. U Varšavy sice proběhl tzv. „sjezd lidových poslanců“, který mimo jiné ve svém usnesení legalizoval ozbrojený odpor proti Putinovu režimu. Ale tito lidé nemají v Rusku legitimitu. Navíc byli okamžitě podrobeni drtivé kritice a vystaveni nedůvěře až trestnímu oznámení ze strany zbytku opozice. Na této frontě je z hlediska Kremlu stále klid.

Autor je komentátor serveru novinky.cz

Spustit audio